Lif kabağında (Luffa cylindrica m. roem) farklı azot dozlarının verim ve bazı tarımsal özellikler üzerine etkisi
The effect of different nitrogen doses on yield and some agronomic characteristics of luffa (Luffa cylindrica m. roem)
  1. Tez No: 467609
  2. Yazar: İSMAİL YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AKIŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lif kabağı tropik ve subtropik iklim kuşağında üretilen, tek yıllık tırmanıcı bir bitkidir. Türkiye'de lif kabağı üretimi ticari olarak sadece Hatay'da yapılmaktadır. Bu çalışma lif kabağında farklı azot dozlarının verim ve bazı tarımsal özellikler üzerine etkisi saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Samandağ İlçesinde üretimi yapılan lif kabağı popülasyonu materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmaya ilişkin deneme tesadüf blokları deneme deseni uyarınca üç tekerrürlü olarak çiftçi şartlarında 2015 yılında kurulmuştur. Çalışmada, 6 farklı azot (N) dozu (N:0, N:6, N:12, N:18, N:24, N:36) denenmiştir. Lif kabağının gövde çapı, meyve yaş ağırlığı, meyve kuru ağırlığı, meyve uzunluğu, ortalama meyve çapı, meyve sapı uzunluğu, meyve sayısı, meyve lif oranı, meyve tohum oranı, lif tohum oranı, lif verimi, meyve başına tohum sayısı ve 1000 tohum ağırlığı özellikleri incelenmiştir. İncelenen özelliklere ilişkin elde edilen veriler, ANOVA testi uyarınca ön varyans analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Luffa is an annual climbing plant produced in tropical and subtropical climates. Luffa is commercially produced in Hatay province only. This study was carried out to determine the effect of different nitrogen doses on yield and some plant characteristics. The open pollinated luffa population, which was produced in Samandağ district, was used as plant material in the study. The experiment was conducted in a randomized complete block design with three replications under the field conditions in 2015. In the study, 6 different nitrogen (N) doses (N:0, N:6, N:12, N:18, N:24, N:36) were applied. Stem diameter, fresh fruit weight, dry fruit weight, fruit length, average fruit diameter, fruit stem length, fruit number, fruit fiber ratio, fruit seed ratio, fiber seed ratio, fiber yield, number of seed per fruit and 1000 seeds weight characteristics were measured. The data obtained from investigated characteristics were subjected to variance analysis according to the ANOVA test.