Eliciting immune response by using nanostructures
Nanoyapılar kullanılarak immün yanıt tetiklenmesi
  1. Tez No: 467633
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dendritik hücrelerin doğuştan gelen ve adaptif bağışıklık tepkilerini koordine etme kabiliyeti onları aşı stratejileri için önemli hedefler haline getirmektedir. Dendritik hücrelerin spesifik antijenler sunması, birçok patojen ve kansere karşı bağışıklık sisteminin aktivasyonu için gereklidir. Nano ölçekli materyaller, dendritik hücrelerin aktif hedeflenmesi için işlevselleştirilebilir. Bu çalışmada, DC-SIGN reseptörü vasıtasıyla dendritik hücreleri hedeflemek için immünojenik bir karbonhidrat olan melanoma ile ilişkili antijen-taklidi GM3-lakton molekülünü mannozile peptid amfifil nanofiberlere integre edilmiştir. Dendritik hücreler peptid nanofiber taşıyıcılarla muamele edildiğinde, antijenin hücre içine alımında önemli anlamlı bir artış gözlenmiştir ve aktiflik ve olgunlaşma belirteçleri olan CD86, CD83 ve HLA-DR'nin yüzey ekspresyonunda da buna eşdeğer bir artış görülmüştür. Ayrıca dendritik hücre olgunlaşması ile tutarlı genel bir hücre morfolojisi de gözlenmiştir. Bu sonuçlar, mannosillenmiş peptit amfifil nanofiber taşıyıcılarının, antijen sunumu için dendritik hücreleri hedeflemeye yönelik umut vaadeden adayları olduğunu göstermektedir. Genel olarak, bu yapıların dendritik hücre aktivasyonu ve olgunlaşması açısından etkili olduğu kanıtlanmıştır ve farklı immünoterapi amaçları için çeşitli antijenler ile kullanılmak için yüksek bir potansiyel bulundurmaktadır
Özet (Çeviri)
The ability of dendritic cells to coordinate innate and adaptive immune responses makes them essential targets for vaccination strategies. Presentation of specific antigens by dendritic cells is required for the activation of the immune system against many pathogens and cancer, and nanoscale materials can be functionalized for active targeting of dendritic cells. In this work, we integrated an immunogenic, carbohydrate melanoma-associated antigen-mimetic GM3-lactone molecule into mannosylated peptide amphiphile nanofibers to target dendritic cells through DC-SIGN receptor. Based on morphological and functional analyses, when dendritic cells were treated with peptide nanofiber carriers, they showed significant increase in antigen internalization and a corresponding increase in the surface expression of the activation and maturation markers CD86, CD83 and HLA-DR, in addition to exhibiting a general morphology consistent with dendritic cell maturation. These results indicate that mannosylated peptide amphiphile nanofiber carriers are promising candidates to target dendritic cells for antigen delivery. Overall these structures are proven to be effective in terms of dendritic cell activation and maturation and hold high potential to be used with a variety of antigens for different immunotherapy purposes.