Türkiye' deki hazır giyim firmalarının moda tahmin yöntemlerinin araştırılması
Investigation of fashion forecasting methods of ready to wear companies in Turkey
- Tez No: 467642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDIKA ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Moda tahmini, günümüz hazır giyim sektöründe, firmalara rekabet gücü sağlayan önemli bir etken olması yanında, firmalarda çalışan tasarımcılar için de bir tasarım kaynağı ve yol gösterici olma özelliğindedir. Türkiye'deki hazır giyim firmalarının, moda tahminine yaklaşımları, kullandıkları yöntemler ve moda tahminin tasarım sürecine etkisi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma Türkiye'deki hazır giyim firmalarında çalışmakta olan tasarımcılarla yürütülmüştür. Araştırma evrenine dâhil olan hazır giyim firmalarında çalışan on iki tasarımcıyla, moda tahmini ile ilgili yüz yüze görüşmeler yapılmış, bu görüşmelerden elde edilen veriler, nitel araştırma modelinde incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'deki hazır giyim firmalarının uluslararası, güncel moda tahmin verilerine, eğilim takip firmaları, fuarlar, dergiler v.b. aracılığı ile ulaştıkları ortaya çıkmıştır. Türkiye'deki hazır giyim firmaları, elde ettikleri bu verileri, firmaların müşteri kitlesi, pazar verileri, sürekli ürettikleri temel ürünler gibi etkenlerin verileri aracılığı ile yorumlamakta ve Türkiye pazarı için, daha kısa vadeli, ürün hedefli, ikinci bir moda tahmini yapılmaktadır. Bu süreçte tasarımcının tecrübesi ve konuyla ilgili sezgileri önemli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fashion forecasting, beside, it is a factor that provides competition power to the fashion firms, it is also a source of inspiration for designers. Fashion firms' approach to the fashion forecasting, methods that they use during the forecasting process, are the main subjects of this study. Preliminary interviews that were conducted by fashion firms in Turkey, revealed that fashion forecasting is included by the fashion designer's job definition. This study is a qualitative study. This study reveals that fashion forecasting is important for Turkish fashion firms. Turkish fashion firms, use global tools like trend forecasting firms, fairs, magazines etc. by ease to obtain contemporary trend data. Then they interpret those data by using local market data, consumer research and basic collection. This study also, provides some additional information like, the difficulties in design processes and in forecasting processes, designers opinion about the occupational establishments, organizations, and governmental establishment in fashion sector. That additional information included as long as they are related with research questions.