Lantanit katkısı yapılan doğal florapatitin lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of luminescence properties of lanthanide doped natural fluorapatite
  1. Tez No: 467641
  2. Yazar: BURAK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Doğal apatitlerin floresans olduğu bilinmektedir. Son yıllarda 𝐿𝑛3+ katkılı apatitler üzerinde oldukça fazla çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada ise doğal florapatit yapısına katkılanan lantanit iyonlarının (𝐶𝑎10(𝑃𝑂4)6𝐹2:𝑥𝐿𝑛3+) ikameleri ve lüminesans özellikleri incelenmiştir. Bu inceleme sinterleme sıcaklığının, katkı miktarının ve farklı katyon yarıçaplarının etkisi olmak üzere üç farklı açıdan yapılmıştır. Lantanit katkılı florapatitlerin ikameleri ve lüminesans özellikleri XRD, SEM, FTIR ve PL analizleri ile araştırılmıştır. 1100°C, 1150°C ve 1200°C'de sinterlenen 𝐸𝑢3+ katkılı florapatitin sinterleme sıcaklığı arttıkça lüminesans özelliğinin de arttığı gözlenmiştir. Katkı miktarı ve farklı katyon yarıçaplarının incelendiği numuneler 1150°C'de sinterlenmiştir. Florapatit içine katkılanan 𝐸𝑢2𝑂3 miktarı arttıkça 𝐸𝑢3+ iyonlarının kalsiyum bölgelerine difüzyonunun ve lüminesans özelliğinin arttığı görülmüştür. Farklı katyon yarıçaplarına sahip 𝐸𝑢3+,𝑆𝑚3+,𝐷𝑦3+,𝐶𝑒3+ 𝑣𝑒 𝐿𝑢3+ iyonlarından sadece yarıçapları kalsiyuma yakın olan 𝐸𝑢3+ 𝑣𝑒 𝑆𝑚3+ iyonlarının florapatit yapısına girerken 𝐷𝑦3+,𝐶𝑒3+ 𝑣𝑒 𝐿𝑢3+ iyonları yapıya girememiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that natural apatites are fluorescence. In recent years, considerable studies have been done on 𝐿𝑛3+doped apatites. In this study, the substitutions and luminescence properties of lanthanide ions doped natural fluorapatite structure were investigated. This investigation was carried out in three different ways; effects of sintering temperature, concentration and different cation radii. The substitutions and luminescence properties of lanthanide doped florapatite were investigated by XRD, SEM, FTIR and PL analysis. It was observed that as the sintering temperature of Eu doped florapatite sintered at 1100°C, 1150°C and 1200°C increases, the luminescence property also increases. The samples in which the concentration and the different cation radii were examined were sintered at 1150°C. As the concentration of 𝐸𝑢2𝑂3 doped into the fluorapatite increases, the diffusion of 𝐸𝑢3+ ions and luminescence property were increased. Of 𝐸𝑢3+,𝑆𝑚3+,𝐷𝑦3+,𝐶𝑒3+ 𝑎𝑛𝑑 𝐿𝑢3+ ions with different cation radii, only 𝐸𝑢3+ and 𝑆𝑚3+ ions, whose radii are close to calcium, settle in the fluorapatite structure, whereas 𝐷𝑦3+,𝐶𝑒3+ 𝑎𝑛𝑑 𝐿𝑢3+ ions can not settle in the structure.