Metal sanayi uygulamalarında kullanılmak üzere bor kimyasallarını içeren su ve solvent bazlı boyaların optimizasyonu ve karakterizasyonu
Optimization and characterization of water and solvent based dyes including boron chemicals in metal industry
- Tez No: 467677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL ACARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu çalışmada, su ve solvent bazlı boyalara titandioksit, boroksit/borik asit ve aslanpençesi bitkisi ilave edilerek oluşturulan boyanın fiziksel özellikleri incelenmiştir. Boyaların % 0-6 (w/w) miktarına karşılık gelecek şekilde tüm malzemeler, su ve solvent bazlı boya içeriğine katılmıştır. Çalışmada aslanpençesi, bor mineralleri ve titandioksit çeşitli aşamalardan geçirilerek öğütülmüş ve uygun boyuta getirilmiştir. Denemelerde Taguchi deneysel tasarım metodu kullanılmıştır. Denemeler üç düzeyde üç parametre seçilerek L-9 ortogonal diziye göre hazırlanmıştır. Tek set için dokuz farklı içerikteki toplam 36 boya numunesi çeşitli testlere tabi tutulmuştur. Hazırlanan boya karışımları 10x10 cm2' lik özel hazırlanmış alüminyum plakalara uygulanmıştır. Boya uygulanmış plakalara; viskozite, kapatıcılık, hidrofobiklik, cross-cut gibi farklı fiziksel testler uygulanmıştır. Moleküler bağ karakterizasyonu FT-IR cihazıyla incelenmiştir. Yapılan testler sonucunda, referans boyaya kıyasla, hazırlanan boyaların hidrofobikliği ve kapatıcılığı arttırıcı etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Deneylerin FT-IR spektrumları incelendiğinde ise referans boyayla benzer bağ karakterizasyonu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of titaniumdioxide, boroxide/boric acid and lady's mantle as a herbal resource were investigated on physical properties by adding this materials into water and solvent based dyes. All materials were added to dyes content at the rate of 0-6 % in terms of water and solvent based paint (w/w). These materials were formed to the appropriate size by crushers and grinders. Taguchi Method was used in experiments. Samples were prepared according to Taguchi L-9 orthogonal array by choosing three parameters and three levels. Totally thirty six dye samples, including nine different rates of paints for only one set, were prepared and and tested. The samples prepared were applied on 10x10 cm2 specially prepared aluminium plates. Different physical tests such as viscosity, gloss effect, hiding power/transparency, hydrophobicity were applied on surfaces. Molecular bond characterization was investigated by FT-IR. It has been observed that the prepared dyes have the effect of increasing hydrophobicity and encapsulation compared to the reference dyes. When the FT-IR spectra of the experiments were examined, it was observed that the bond characterization was similar to that of the reference dye.