3,4-etilendioksitiyofen (edot) sübstitüe bis(2-piridilimino) izoindolin (bpi) ve metal komplekslerinin sentezi
  1. Tez No: 467678
  2. Yazar: TUĞÇE TEKBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KASIM ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, EDOT-BPI1, EDOT-BPI2 ve bu ligantların palladyum kompleksleri (EDOT-PdBPI1 ve EDOT-PdBPI2) sentezlenmiştir. EDOT-BPI1; EDOT-Pht ile 2-amino-4-metil piridin ve EDOT-BPI2; EDOT-Pht ile 2-amino piridinin yüksek kaynama noktasına sahip çözücü (n-hekzanol) içerisinde geri soğutucu altında karıştırılmasıyla elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis spektroskopik ve kütle spektrometresi teknikleri ile aydınlatılmış olup ligant ve kompleksleri arasındaki farklar gözlemlenmiştir. Elde edilen EDOT-PdBPI1 bileşiğinin elektrokimyasal davranışı ve elektropolimerizasyonu incelenmiş olup elektrokimyasal yöntemle kopolimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Son olarak EDOT-PdBPI1 monomeri ile homo ve kopolimer modifiye elektrotlar hazırlanmış ve bu elektrotların biyosensör özellikleri incelenmiştir. Bunun sonucunda kopolimer modifiye elektrodun biyosensör özelliğinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, EDOT-BPI1, EDOT-BPI2 ligands and their palladium complexes (EDOT-PdBPI1 and EDOT-PdBPI2) were synthesized. While EDOT-BPI1 was obtained from the reaction of EDOT-Pht with 2-amino-4-methyl-pyridine, EDOT-BPI2 was from the reaction of EDOT-Pht with 2-amino pyridine at reflux in a high boiling point solvent (n-hexanol). Structures of the synthesized compounds were characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis spectroscopic and via mass spectrometric techniques. Differences of ligands and their complexes were observed. The electrochemistry and electropolymerization of the obtained EDOT-PdBPI1 compound were examined and copolymerization of the EDOT-PdBPI1 compound was carried out by electrochemical method. Finally, homo and copolymer modified electrodes of the EDOT-PdBPI1 were prepared and biosensor properties of modified electrodes were investigated. Consequently, the biosensor property of the copolymer modified electrode was observed as much better.