Kağıt endüstrisi atıksularının peroksit ilaveli elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtımında cevap yüzey yöntemi kullanılarak proses optimizasyonu
Process optimization of paper industry wastewater treatment by electrocoagulation with peroxite using response surface methodology
- Tez No: 467676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VARANK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kağıt endüstrisi atıksularının peroksit ilaveli elektrokoagülasyon(EC) prosesi uygulanarak arıtımı hedeflenmiştir. Proseste elektrot olarak alüminyum elektrotlar kullanılmıştır. Kağıt endüstrisi atıksularından KOİ, AKM ve renk gideriminde proses parametrelerinin optimizasyonu ve matematiksel model oluşturulması için cevap yüzey metodlarından biri olan merkezi kompozit dizayn metodu uygulanmıştır. Proses değişkenleri olan pH, akım yoğunluğu ve reaksiyon süresinin kirletici giderim verimleri üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Varyans analizi (ANOVA) ve cevap yüzey grafikleri yardımıyla optimum şartlar belirlenmiş, giderim verimlerinin tahmin edilmesi için ikinci dereceden regresyon modelleri, Statgraphics Centurion XVI.I yazılım programı kullanılarak geliştirilmiştir. Maksimum KOİ giderim verimi için optimum şartlar; pH: 7,97 akım yoğunluğu 55 mA/cm2, elektroliz süresi 23,56dk, H2O2 dozajı 0,25M olarak belirlenmiş ve optimum şartlar altında %97 oranında KOİ giderimine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar ve modellemeye göre, cevap yüzey yönteminin, kağıt endüstrisi atıksuyuna uygulanan peroksit ilaveli elektrokoagülasyon prosesinin işletme şartlarının optimizasyonu için etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is treatment of paper industry wastewater by electrocoagulation process with peroksite addition. Response surface methodology (RSM) approach using Central Composite Design (CCD) was applied to develop mathematical model and optimize process parameters for COD, TSS and color removal from paper industry wastewater by electrocoagulation process using aluminium electrodes. Evaluation of the effects and interactions of process variables; pH, current density and reaction time were studied. Analysis of variance (ANOVA) and RSM graphs were used to determine optimum conditions and the second-order regression model was developed to predict the removal efficiencies using Statgraphics Centurion XVI.I software programme. Optimum conditions were determined to be pH: 7,97 current density 55 mA/cm2, reaction time 23,56 min and H2O2 dosage 0,25M for maximum COD removal. Under optimum conditions %97 COD removal was obtained. Results of the study showed that RSM is a powerful tool for optimizing the operational conditions of electrocoagulation for COD, TSS and color removal from paper industry wastewater.