Sodyum borhidrürün hidroliz ve alkolizi için katalizör sentezi ve aktivitelerinin incelenmesi
Catalyst synthesis for sodium borohydride hydrolysis and alcoholysis reactions and activity studies
  1. Tez No: 467706
  2. Yazar: ESRA MEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Geleceğin alternatif enerji taşıyıcısı hidrojenin, başta mobil uygulamalar olmak üzere enerji gerektiren tüm sektörlerde güvenli, ekonomik ve temiz şekilde kullanımının yaygınlaştırılması için en uygun depolama yönteminin geliştirilmesi gereklidir. Metal hidrürler, özellikle NaBH4 yüksek hidrojen depolama kapasitesi (ağırlıkça % 10.8) ile öne çıkmıştır. Depolanan hidrojenin kontrol edilebilir koşullarda serbest hale gelmesi için maliyeti düşük, aktivitesi yüksek ve kolay hazırlanabilir katalizörlerin geliştirilmesi önemli noktalardan biri olmuştur. Bu tez çalışmasında, sepiyolit destekli CoB katalizörü emdirme yöntemini takiben in situ hidroliz reaksiyonuyla hazırlanmıştır. Optimum katalizör hazırlama koşulları olarak sepiyolit termal aktivasyon sıcaklığı 500oC ve katalizör kalsinasyon sıcaklığı 300oC olarak tespit edilmiştir. Bu koşullarda hidrojen salınım miktarı hidroliz reaksiyonunda 399 ml H2.dk-1.gr-1 katalizör, alkoliz reaksiyonunda 300 ml H2.dk-1.gr-1 katalizör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is necessary to improve the most appropriate storage method for the energy carrier of the future, hydrogen, to become widespread safely, economical and clean utilisation in all sectors notably in mobile applications. Metal hydrides, especially NaBH4 became prominent with high hydrogen storage capacity (10.8% wt). One of the important point is catalyst improvement which is cost efficient, highly active and easy preparation for releasing stored hydrogen in controllably conditions. In this thesis, sepiolite supported CoB catalyst was prepared impregnation and then in situ NaBH4 hydrolysis. Optimum catalyst synthesis conditions were determinded as sepiolite thermal activation temperature 500 oC and calcination temperature 300 oC. In this conditions hydrogen release amount was determinded 399 ml H2.min-1.gr-1cat in hydrolysis reaction and 300 ml H2.min-1.gr-1 cat in alcoholysis reaction.