Bulanık mantık yaklaşımı ile insan kaynakları yönetimi
The fuzzy logic approach in human resources management
  1. Tez No: 467732
  2. Yazar: JALE KONAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İNCİ ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiğin Temelleri ve Matematiksel Lojik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsana yapılacak yatırımın doğru, sahip olunan işgücünün verimli kullanılması; insan kaynağının değerlendirilmesi bakımından günümüz iş dünyasında önem kazanmıştır. İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) ; organizasyonun amaçlarına ulaşabilmesi için tüm insan kaynaklarının doğru, etkin ve verimli şekilde kullanılmasını sağlayan bir disiplindir. İKY; insan kaynakları planlaması , personel seçimi, performans değerlendirme, kariyer geliştirme, ücret yönetimi , personel eğitimi gibi pek çok fonksiyonu kapsamaktadır. İnsan kaynakları yönetiminin temel fonksiyonlarından birisi de doğru personelin organizasyona kazandırılmasıdır. Organizasyonun ihtiyaç duyduğu alanlar için görev tanımına uygun olarak çalışabilecek , yetkinliklerini organizasyon için doğru ve verimli şekilde kullanabilecek adaylar arasından personel seçimi gerçekleştirilir. Personel seçimi, işin gerekleri ile kişi yetkinliklerinin eşleştirilmesine dayanır. Bu yaklaşımla, adaylar sahip oldukları yetkinlikler ve organizasyonun talep ettiği kriterler doğrultusunda değerlendirmeye tabii tutulurlar. Bu değerlendirmeler belirsiz ve kesin olmayan bazı bilgiler içerebilir. Bulanık mantık yaklaşımının kullanılması , personel seçimi gibi belirgin olmayan bilgileri yansıtmak için daha uygundur. Bu çalışmada, personel seçimi problemi ele alınmış ve problemin çözümü için bulanık mantık yaklaşımı ile bir model önerilmiştir. Deneyim , yaş , eğitim gibi personel seçim sürecini etkileyen kriterler, üçgensel ve lineer s - şekilli bulanık sayılar kullanılarak tanımlanmıştır. Adaylarda hedeflenen ve adayların sağladığı kriterler dikkate alınmış , en azlama ve en çoklama yöntemi kullanılarak uygun personel seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world ,“ evaluation of human resources ”points out using the efficient and accurate workforce. Human resources management (HMR) is a discipline that provides all human resources to be used in a correct, effective in order to reach to aims of company. HMR includes many activities such as human resource planning, personel selection , career development , performance evaluation, salary management and training. Determining the appropriate personnel for the company is the most important task of the human resources management. Personnel selection is made real among the candidates that will able to work according to the task definition and will able to use their self competencies for the company. Personnel selection is based on matching of work requirements with candidate's competencies. According to this approach, candidates are evaluated considering the criteria that comes from request of company and the candidate' s competencies or qualifications. The results of these evaluations contain some indefinite and incomplete information. Using fuzzy logic approach is more convenient to represent ambigious information for building models. In this study, a personnel selection problem is considered and a fuzzy logic approach is proposed for solving the personnel selection problem. Based on the determined criteria such as experience, age, education etc. , an application is presented for personnel selection from the alternative candidates.The criteria are determined as triangular and linear s-shaped fuzzy numbers. Considering the criteria from request of company, and the criteria that are satisfied of the candidates , the minimizing and maximizing method is used to select an appropriate personnel .