Balpeteği çekirdekli sandviç yapıların özelliklerinin geliştirilmesi ve optimizasyonu
Improving bending behavior of sandwich structures with polypropylene honeycomb cores
- Tez No: 467734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRİGÜL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte mühendislik malzemelerine duyulan ihtiyaç, her geçen gün artmaktadır. Artan ihtiyaçları karşılamak için kullanılabilecek en uygun mühendislik malzemelerinden birisi de sandviç yapılardır. Bal peteği çekirdekli sandviç yapılar, yüksek mukavemet ve hafifliklerinden dolayı birçok alanda tercih edilmektedirler. Yüzey plakalarının ve çekirdek yapıların kalınlığı, tabakaların yapıştırılmadan önceki yüzey hazırlıkları, sandviç yapının mukavemetini artırmak için önemli kriterlerdir. Bu çalışmada, polipropilen bal peteği çekirdeği ve alüminyum yüzey plakaları kullanılarak sandviç yapı hazırlanmıştır. Ayrıca sandviç yapının mukavemetini ve tabakalar arası adhezyon kuvvetini artırmak için 3 farklı yapıştırma metodu uygulanmıştır. İlk olarak epoksi yapıştırıcı, ikinci olarak titanyum dioksit partikül ilave edilmiş epoksi, ve son olarak epoksi emdirilmiş cam elyaf dokuma kumaş sandviç yapıların katmanlar arasında kullanılmıştır. Sandviç yapıların eğme dayanımları 3 nokta eğme testi ile elde edilmiştir. Tabakalar arası adhezyon kuvvetini tespit etmek için ise sandviç yapılara çekme testi uygulanmıştır. Sonuçlar, titanyum dioksit partikül katkılı epoksi ve epoksi emdirilmiş cam elyaf kumaşlı sandviç yapıların eğme ve çekme dayanımını arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need of engineering materials with improvements in technology is increasing day by day. Sandwich structures are one of the most suitable engineering materials that can be used to meet the growing needs. Sandwich structures with honeycomb cores are preferred in many fields due to their high strength and lightness. The thickness of the skin layers and core layers, the surface preparation before adhesive joining of the layers are important criteria to increase the strength of the sandwich structure. In this study, sandwich structures were prepared with polypropylene honeycomb cores with aluminum skin layers. In order to improve strength of the strength of the sandwich structures and the interfacial adhesion between layers, three different methods were performed for application of the adhesive. Firstly epoxy, secondly titan dioxide added epoxy and thirdly, epoxy impregnated glass fiber fabric were used between the layers of the sandwich structures. Flexural strengths of the sandwich structures were obtained by 3-point bending test. In order to determine the adhesion strength between the layers, tensile test was applied to sandwich structures. The results showed that sandwich structures with titan dioxide added epoxy and epoksi impregnated glass fiber fabric added gave higher flexural and tensile strength.