Balkonsuz ve balkonlu konser salonlarının akustik açıdan karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 467737
  2. Yazar: MELİS SUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hacimlerde dinleyiciler için en konforlu akustik ortamın oluşturulması için tarih boyunca tasarımcılar ve akustikçiler çeşitli çalışmalar yapmışlardır. Zamanla müzik insanlar için önem kazandıkça, konser salonlarının akustiği de büyük önem kazanmıştır. En iyi akustik şartların sağlanabilmesi için çağlar boyunca en doğru salon biçimi, en uygun mimari özellikler araştırılmıştır. Salonlarda dinleyiciler için balkon oluşturulması da bu çalışmaların başında gelmektedir. Bu çalışma kapsamında aynı dinleyici sayısına sahip bir salon, hem balkonsuz hem de balkonlu tasarlanıp modellenerek olumlu ve olumsuz özellikleri karşılaştırılmış, akustik simülasyon programı ile elde edilen akustik parametre değerleri incelenerek balkonsuz ve balkonlu salonların tercih edilebileceği koşullar değerlendirilmiştir. Tez içinde bu balkonlu ve balkonsuz salonlara tavan tasarımı ile duvar ve tavan malzemelerinin etkisi değerlendirilmiş, salonun genel akustik değerleri ile birlikte çeşitli dinleyici konumlarında elde edilen veriler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To be able to create the most comfortable acoustical environment for audiences throughout the history, designers and acousticians made various studies of the volumes/spaces. Over time, as the music becomes important for people, the acoustics of the concert halls gained great importance. In order to get the best acoustic conditions, through the ages the most accurate Hall shape, the most appropriate architectural features have been investigated. Designing balconies for listeners in the halls is one of the primary issues of these studies. In the scope of this study concert halls with and without balconies which have the same number of listeners designed and modelled, with the help of these models the positive and negative features of both types of halls are compared with each other. The acoustic parameter values which are determined with the help of acoustic simulation program and the possible conditions of preferring concert halls with or without balcony/terrace have been assessed. In this thesis, ceiling design with and without balcony lounges and influence of wall and ceiling materials are evaluated, together with general acoustic values of the halls, listener data which are obtained in various positions are examined.