Türkiye' deki sağlık hizmetleri etkinliğinin bölgesel olarak değerlendirilmesine yönelik bütünleşik bir model tasarımı
An integrated model design for regional evaluation of the effectiveness of health services in Turkey
- Tez No: 467742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA EFENDİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toplumların gelişmişlik düzeyini gösteren önemli göstergelerden biri olan sağlık hizmetleri, insanların eğitim ve gelir seviyelerinin yükselmesi ve beklentilerinin artmasıyla üzerinde daha fazla çalışılması gereken bir konu haline gelmiştir. Büyük yatırımların yapıldığı sağlık sektöründe kaynak yetersizliği ya da eldeki kaynakların verimli kullanılmaması gibi nedenlerle ortaya çıkan aksamaların önüne geçebilmek için sağlık hizmetlerinde etkinlik ölçümleri oldukça faydalıdır. Bu çalışma, Türkiye istatistiki bölge birimleri sınıflamasına göre kabul edilmiş olan on iki bölgenin sağlık alanındaki etkinliklerinin incelenmesi amacıyla bütünleşik bir sistem önermektedir. Çalışmada, bölgelerin sağlık etkinlikleri ile ilişkili girdi ve çıktı değişkenleri tespit edilmiş ve Analitik Ağ Süreci yöntemiyle bu değişkenlere ait önem dereceleri belirlenmiştir. Önem dereceleri belirlenmiş değişkenler ile Bulanık Veri Zarflama Analizi yaklaşımı kullanılarak karar verme birimlerinin etkinlik değerleri hesaplanmış; son olarak bölgeler en iyiden en kötüye doğru sıralanmıştır. Çalışmanın sonuçları, etkin olmayan bölgelerin belirlenmesi ve bu bölgelerin etkin konuma gelebilmesi için iyileştirmelerin yapılması amacıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health services, one of the most important indicators of the societal development level, have become a subject that needs to be studied further with the rise and expectation of people's education and income levels. In the health sector, where large investments are made, efficiency measures in health care services are very useful to avoid the inconveniences caused by resource inefficiency or the inefficient use of available resources. This study suggests an integrated system for examining the health activities of the twelve regions which are accepted according to the Turkish statistical classification of regional units. In the study, the input and output variables related to the health activities of the regions were determined and the importance scores of these variables were determined by Analytical Network Process method. Efficiency values of decision-making units were calculated by using the Fuzzy Data Envelopment Analysis approach with importance-rated variables; Finally, the regions are ranked in the worst order. The results of the study were presented to determine the ineffective regions and to make improvements in order to make these regions effective.