Kentsel yaşanabilirlik ve bisiklet öncelikli kentiçi ulaşım sistemi yaklaşımı – Kırklareli örneği
Urban liveability and bicycle priority in urban transportation system approach - Kırklareli example
- Tez No: 467757
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yaşanabilir bir çevre ve yaşanabilir kent mekânları oluşturmak şehir planlama disiplinin ortaya çıkışından itibaren temel uğraş alanı olmuştur. Planlamanın tarihsel gelişim süreci içerisinde ortaya çıkan kent planlama akımları mevcut sorunlara çözüm önerileri getirerek daha yaşanabilir yerleşim merkezi oluşturmayı hedeflenmiştir. Günümüz dünya coğrafyasında her geçen gün artan kentli nüfusu gerçekliği, artan kentli nüfusuyla birlikte gündeme gelen çevresel sorunlar, kentte yaşamanın getirdiği sağlık sorunları, kentlerin yaşanabilirliği, kentsel yaşam kalitesi, kentleri yaşanabilir kılan ölçütler, kentlerin birbirleri arasında yaşanabilirlik yarışını tartışma konusu haline getirmiştir. Kentte yaşayan her bireye göre farklı tanımları olan yaşanabilir kavramı dünya kentleri genelinde araştırmalar yapan çeşitli kurumlar tarafından belirli kıstaslar kullanılarak formüle edilmiş ve yaşanabilirlik indeksleri oluşturulmuştur. Mercer - Quality of life survey, Economist Intelligence Unit - Livability survey, Monocle – Livability survey her yıl dünya kentlerini belirli kıstaslar çerçevesinde oluşturdukları yaşanabilirlik indeklerini kullanarak sıralamaktadır. Bu kurumların kentsel yaşam kalitesini ölçmede kullandıkları kıstaslar incelendiğinde temelde; politik, sosyal, fiziksel ve kültürel çevre kalitesi, eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetlerin kalitesi ve erişilebilirlik ve hareketlilik olduğu görülmektedir. Kent ölçeğinde artan nüfus, artan nüfusa bağlı olarak artan insan, mal ve hizmet hareketliliği, paralelinde artan araç sahipliliği kent içi ulaşımda çeşitli sorunlara neden olmuştur. Kent içinde yapılan seyahatlerin ulaşım türlerine oransal dağılımı dünya akademik literatüründe yaşanabilirlik kavramının ölçüm kıstasları içinde değerlendirilmektedir. Yaya hareketinin ve bisiklet kullanımın yoğunluğu, bisikletin kent içi ulaşımda araç olarak kullanım oranı kentsel erişilebilirliği ve hareketliliği arttıran, çevreye duyarlı, sağlıklı ve sürdürülebilir ulaşım olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı orta ve küçük ölçekli kentlerde yaşanabilir kentler kavramı çerçevesinde bisikletli ulaşım planlamasının nasıl olması gerektiğini Kırklareli merkez ilçe örneğinde irdeleyerek sonuçlar ortaya koymaktır. Bu çalışma kapsamında artan araç sahipliliği ile birlikte son yıllarda Türkiye şehirlerinde en önemli sorunlardan biri haline gelen otomobil merkezli kent içi ulaşım anlayışına alternatif olarak daha yaşanabilir kent mekânları üretme amacıyla bisiklet kullanımının sağlayacağı faydanın araştırılması, bisikletin yaygın ulaşım aracı olarak kullanılmamasının nedenlerinin saptanması ve bulgular çerçevesinde öneriler getirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Creating a livable environment and livable urban spaces has been a major field of interest since the emergence of urban planning discipline. Urban planning trends emerging within the historical development process of planning are aimed to create a more livable settlement center by suggesting solutions to existing problems. The reality of urban population increasing day by day in the world geography, the environmental problems that come up with the increasing urban population, the health problems brought about by living in the city, the livability of the cities, the quality of urban life, the living standards of the cities and the livability race among the cities have become a matter of debate. The livable concept, which has different definitions according to each individual living in the city, was formulated by various institutions conducting researches throughout the world cities using specific criteria and the livability indices were formed. The Mercur - Quality of life survey, the Economist Intelligence Unit - Livability survey, and the Monocle - Livability survey rank each year using the habitability indices they build around specific cities in the world. When the criteria that these institutions use to measure the quality of urban life are examined, Political, social, physical and cultural environment, quality of public services such as education and health, and accessibility and mobility. Increasing population in urban scale, increasing human, goods and service activity due to increasing population, increasing vehicle ownership in parallel has caused various problems in urban transportation. The proportional distribution of travel within the city to transportation types is evaluated within the measurement criteria of the concept of livability in the world academic literature. The density of pedestrian movement and bicycle use, bicycle use as a tool for urban transport is defined as environmentally conscious, healthy and sustainable transport that increases urban accessibility and mobility. The aim of this study is to examine how the planning of bicycle transportation should be based on the concept of livable cities in medium and small sized cities in Kırklareli central district. As an alternative to the automobile-centered urban transportation concept that has become one of the most important problems in the Turkish cities in recent years with increasing vehicle ownership within the scope of this study, it is aimed to investigate the benefits of using bicycles to produce more livable urban spaces, to determine the reasons why bicycles are not used as a means of transportation, Is targeted.