Kentsel açık ve yeşil alanların yaşanabilirlik kavramı bağlamında değerlendirilmesi: Konya kent merkezi örneği
Evaluation of urban open and green spaces in the context of livability concept: The case of Konya city center
- Tez No: 713996
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜGÜLSÜM DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaşanabilir kentler, güvenli kentsel mekânlara sahip olması, kentsel kullanım alanlarına erişimin kolay, ulaşımın hızlı ve konforlu olması, ekolojik dengenin korunması, doğal kaynakların, tarihi ve kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarımının sağlanması ve yaşam kalitesinin yüksek olması nedeniyle kentlerin gelişimi ve kent insanının yaşamı için önem taşımaktadır. Yaşanabilir kentler, güvenli, sürdürülebilir, erişebilirliği yüksek, çevre ve yaşam kalitesi nitelikli yerleşmelerdir. Kent insanının yaşam kalitesini artıran, kentin arazi kullanımına yön veren, ulaşım ve erişim dengesinin sağlanmasına etki eden, güvenli, konforlu, işlevsel ve birbiriyle bağlantılı kentsel mekânların oluşmasını sağlayan açık-yeşil alanlar, yaşanabilir kentlerin oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yaşanabilir kentlerin oluşmasında açık-yeşil alanların önemini Konya kent merkezi örneğinde ortaya koymaktır. Bu kapsamda yaşanabilirlik kavramına ve yaşanabilir kentlere yönelik literatür taraması yapılarak yaşanabilir kent örnekleri, açık-yeşil alanlar özelinde ele alınmıştır. Güvenlik, çevre ve ulaşım-erişebilirlik yaşanabilir mekân parametreleri, Konya kent merkezinde yer alan açık-yeşil alanlar üzerinden irdelenmiştir. Konya kent merkezinde bulunan açık-yeşil alanların sahip oldukları nitelikler ve kent insanının alana ilişkin değerlendirmeleri doğrultusunda kentin yaşanabilirliğine katkı sağlaması hedeflenen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Livable cities, it is important for the development of cities and the life of urban people because of having safe urban spaces, easy access to urban areas, fast and comfortable transportation, protection of ecological balance, transfer of natural resources, historical and cultural values to future generations, and high quality of life. Livable cities are settlements that are safe, sustainable, have high accessibility, and have quality of environment and life quality. Open-green spaces, which increase the quality of life of the urban people, shape the land use of the city, affect the balance of transportation and access, and enable the formation of safe, comfortable, functional and interconnected urban spaces, play a major role in the formation of livable cities. The aim of this study is to reveal the importance of open-green areas in the formation of livable cities in the example of Konya city center. In this context, a literature review on the concept of livability and livable cities has been made, and examples of livable cities have been discussed in terms of open-green areas. Security, environment and transportation-accessibility, livable space parameters were examined through open-green areas in the city center of Konya. Suggestions aimed at contributing to the livability of the city are given in line with the qualities of the open-green areas in the city center of Konya and the evaluations of the city people about the area.