Güneş enerjisi uygulamalarında teorik deneysel gölge analizi ve atmosfer kırılmasının etkisi
- Tez No: 46776
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP OTURANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Güneş enerjisi uygulamalarında gölge analizi oldukça önemlidir.Bu konuda literatürde de çok geniş araştırmalar vardır.Aynı zamanda yem araştırmalar da yapılmaktadır.Ancak teorik olarak bahsedilen gölge analizine atmosfer kırınımının etkisi dikkate alınmamıştır. Bu çalışmada,atmosfer kırılmasını dikkate alan kullanışlı tablo değerleri verilmiştir.Güneş enerjisi uygulamalarında elde edilen bazı temel formüllere ve gölge analizine uygulamaları yapılmıştır.Gölge analizi konusu için,kesin çözüm yöntemleri araştırılmıştır. İzmir ili için yapılan deneysel çalışmada;önce çubuk elemanın,daha sonra yatay ve dikey gölge elemanlarının biraraya getirilmesiyle oluşturulmuş düzeneğin gölge uzunlukları çeşitli deklinasyon ve saat açılan için belirlenmiştir. Gölge analizi konusu, kesin çözümü için analitik olarak belirli integral kullanılmış,dolayısıyla sayısal hata yapma olasılığı ortadan kaldırılmıştır.Diğer taraftan sadece gölge uzunluğu gibi,bugün büyük ölçüde araştırılması tamamlanmış olan konu için de atmosfer kırılması dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
xii ABSTRACT In soiar energy applications, shadow analysis are of prime importance. In this regard, there are great number of researches in literature as well. In the main time new studies are being carried out,but in these therotically mentioned shadow analysis,the effect of atmosphere diffraction has not been taken into account. In this thesis, usable table datas that takes into consideration of atmosphere diffraction, were given. Applications of these table datas to shadow analysis and to some basic formulas derived from energy application were studied. Absolute solution methods were studied for shadow analysis subject. In the research carried out tor Izmir province, shadow Ienghts formed by a combination of firstly a stick element and secondly horizontal and vertical shadow elements, were defined for different declinations and hour angles. For absolute solution of shadow analysis, definite integral procedures were used analytically, therefore the possibility of making numerical mistakes were elmunated. On the other hand, for a topic whose research has been completed today almost entirely, like only shadow lenght, the atmosphere diffrection was also given a great deal of importance.