Havuz kaynamasının fc3284, fc84 saf maddeleri ve karışımları ile incelenmesi
Investigation of pool boiling by using pure fc3284, fc84 and their binary mixtures
- Tez No: 467778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sıcaklık kontrollü havuz kaynamasında FC3284, FC84 saf maddelerinin ve ikili karışımlarının kabarcık hızı ve kabarcık çapı, ısıtılan yüzeyden belli bir mesafede olan optik problar ile ölçülmüştür. Atmosferik basınçta bütün kaynama eğrisi bölgelerini elde edebilmek amacıyla ısıtılan yüzey sıcaklığı ile doyma sıcaklığı arasındaki fark (sıcaklık aşımı) adım adım arttırılmıştır. Saf maddeler ve ikili karışımları için buhar kabarcıklarının hız ve çap değerleri bütün kaynama eğrisi boyunca belli sıcaklık aşımlarında belirlenmiştir. Farklı havuz kaynama bölgelerinde farklı kabarcık hız ve çapı değerleri oluşmuştur. Sonuçlar birbirleriyle ve literatürdeki mevcut bazı korelasyonlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During temperature controlled pool boiling, bubble velocity and bubble diameter of FC3284, FC84 and their mixtures were measured with a dual-probe which was located at a certain distance from the heating surface. The difference between heating surface and saturation temperatures (wall superheat) was increased gradually to obtain entire pool boiling regions at atmospheric pressure. Along the entire boiling curve, velocity and diameter of the vapor bubble were determined at the specified wall superheats. Different bubble velocities and diameters were determined in the different pool boiling regions. The results were compared with each other and with existing correlations in literature.