Magnezyum atıklarından hidrojen üretiminin incelenmesi
Investigation of hydrogen production from magnesium wastes
  1. Tez No: 467779
  2. Yazar: ÇİSEM ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirilmesi, tükenen enerji kaynakları ve artan enerji talepleri sebebiyle önem kazanmaktadır. Son yıllarda yüksek potansiyele sahip enerji taşıyıcı olan hidrojen (H2) sistemlerinin geliştirilmesi üzerine araştırmalar hız kazanmıştır. Metaller ve kompozit malzemelerden, özellikle düşük ağırlıklı metaller içerisinden magnezyum (Mg)'dan H2 üretimi önemli konular arasında yer bulmaktadır. Tez kapsamında, granül ve atık Mg hammaddelerine organik ve inorganik ajanlar katılarak mekanokimyasal modifikasyon uygulanmış, H2 gazı üretimi incelenmiş ve hız profilleri oluşturulmuştur. Modifikasyon sonrası elde edilen Mg kompozitleri, aktivatör olarak kullanılan 2.5 M NiCl2 ve farklı konsantrasyonlardaki sirke-asetik asit (% 0.8-4 ağ.) çözeltileri ile H2 üretimi üzerindeki etkileri incelenmek üzere hidroliz edilmişlerdir. Mekanokimyasal modifikasyon granül ve atık Mg hammaddelerinin yüzey özelliklerini iyileştirerek sirke-asetik asit hidroliz ortamındaki H2 çıkış hızlarında sırasıyla 9 kat ve 2 kat artış sağlamıştır. Sonuç olarak, mekanokimyasal modifikasyona uğramış Mg bazlı malzemelerden biyobozunabilir, çevre dostu sirke-asetik asit ortamında H2 üretiminin hidroliz kinetiği üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of renewable energy technologies is gaining importance due to the depletion of energy resources and rising energy demands. Research on the development of hydrogen systems, which are energy carriers with high potential has been accelerated in recent years. Hydrogen production from low-weight metals, especially from magnesium (Mg) among metals and composite materials, stands as the most important issues. In the scope of the thesis, mechanochemical modification was applied by adding organic and inorganic agents to granular and waste Mg raw materials, hydrogen gas production was investigated and velocity profiles were established. Mg composites obtained after the modification were hydrolyzed with activators of 2.5 M NiCl2 and vinegar-acetic acid (0.8-4 wt. %) at different concentrations to investigate their effects on H2 production. The mechano-chemical modification improves the surface properties of granular and waste Mg raw materials increase the H2 desorption rates, 9 times and 2 times respectively, in the vinegar-acetic acid hydrolysis medium. As a result, there is a positive effect of H2 production from Mg based materials subjected to mechanochemical modification in environmentally friendly and biodegradable vinegar-acetic acid medium on the hydrolysis kinetics.