Properties of controlled low-strength materials incorporating quarry waste
Taş ocağı atığı içeren kontrollü düşük mukavemetli malzemelerin özellikleri
  1. Tez No: 467780
  2. Yazar: DARDAN PERDIBUKA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada ucucu kül ile taş ocağı atık malzemesi ikame edilerek üretilmiş olan akışkan dolgunun taze ve sertleşmiş haldeki özellikleri araştırılmıştır. Üç farklı atık malzeme ikame oranına (0, 20 ve 40%) ve üç farklı çimento dozajına (40, 60 and 80 kg/m3) sahip toplamda dokuz karışım, basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, donma çözünme dayanımı, oturma, su emme, kuruma rötresi, akışkanlık, su kusma oranı, penetrasyon direnci ile priz süresi tayini ve reoloji gibi deneylere tabi tutulmuşlardır. Deneysel çalıma sonucunda elde edilene veriler, atık malzeme ilavesinin durabilite ile ilgili olan özellikleri olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir, ancak, elde edilen bütün değerler arzu edilen sınır değerler içerisinde kalmıştır. Genel olarak, elde edilen deneysel sonuçlar, %40 oranına kadar bu tarz atık malzeme barındıran CLSM karışmları için kabul edilebilir düzeyde taze ve sertleşmiş performans elde etmenin mümkün olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the fresh and hardened state properties of flowable fill mixtures containing a filter press sandstone quarry waste material as a substitute to fly ash were explored. A total of nine mixtures incorporating three different waste material replacement ratios (0, 20 and 40%) by mass of fly ash and three different cement dosages (40, 60 and 80 kg/m3) were subjected to tests such as unconfined compressive test, ultrasonic pulse velocity, freeze-thaw durability, consolidation, water absorption, drying shrinkage, flowability, bleeding ratio, setting time via penetration resistance and rheology. The experimental findings delianated that the addition of waste material adversely affected most of the properties regarding durability, however, all values were found to remain within the desired limits. In general, the data obtained from tests proved that it is possible to attain acceptable fresh and hardened state performance for CLSM mixtures incorporating this type of quarry waste material in ratios up to 40%.