Yapısal eşitlik modelleri üzerine bir uygulama
An application on structural equations models
  1. Tez No: 467785
  2. Yazar: ELİF UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NOYAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapısal Eşitlik Modellemesi, gözlenen değişkenlerle birlikte gözlenemeyen değişkenlerin de kendi aralarında veya birbirleriyle olan ilişkilerinin incelendiği, birçok analizin aynı anda yapılmasına olanak sağladığı, model kurma ve kurulan model hakkında yorumlama yapabilme imkânı sunan çok değişkenli istatistiksel bir analiz yöntemidir. Bu özelliklerinden dolayı diğer tekniklerle kıyaslandığında daha sağlıklı analizler yapılmasına olanak sağlar. Değişkenler arasındaki ilişkilerin eş anlı olarak incelenmesi ve ölçüm hatalarının hesaba katılması gibi genelde göz ardı edilen fakat yorumlanırken ilişkilere daha objektif yaklaşılmasını sağlayan hususiyetleri bulunmaktadır. Bunların haricinde teorik alt yapıya dayalı bir model oluşturma ve bu model hakkında yorumlar yapabilme imkânı sunar. Gözlenemeyen değişkenlerin analizde yer alması ise klasik tekniklerden üstün olan diğer bir özelliğidir. Ekonomik ve ticari anlamda ülkesel sınırların ortadan kalktığı, rekabet, pazar ve teknolojide sürekli değişimlerin meydana geldiği günümüz koşullarında örgütler, rekabet edebilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için“iş tatmini”ve“örgütsel bağlılık”kavramlarına daha fazla önem vermektedirler. İş tatmini ve örgütsel bağlılık nedenleri ve sonuçları ele alınıp incelendiğinde birbirine benzeyen, fakat ayırt edilebilir farklar gösteren kavramlardır. İş tatmini belli bir işe karşı, örgütsel bağlılık ise belli bir örgüte karşı geliştirilen tepkilerdir. İş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki için birçok araştırma yapılmış ve farklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. İş tatmini ve örgütsel bağlılığın arasındaki ilişkinin açıklanmaya çalışıldığı bu çalışmada, iş görenlerin iş tatminlerini ölçmek için Minnesota iş tatmin ölçeği, örgütsel bağlılığı ölçmek için Meyer ve Allen'ın örgütsel bağlılık ölçeği kullanılarak iş tatmininin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi gözlenemeyen değişkenlerin ölçülebildiği yapısal eşitlik modelleri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Structural Equation Model is a multivariate statistical analysis method that enables to analyze both latent and observed variables with their relationships among the variables or between each other. In addition it allows for the analysis to be done at the same time and permits for modeling and interpreting the model. Because of this characteristic, compared with other techniques enables healthier analysis. Structural equation model has a lot of features which are examined the relationships between variables concurrently and considered measurement errors. Though these generally are ignored, it enables to approach more objective to relationships. Apart from all these, it enables to creating a model based on theoretical background and commenting on this model. Another feature which is superior to classical techniques is latent variables which are included in analyze. In today's conditions, where economic and commercial boundaries are in the midst of constant changes in competition, market and technology, organizations attach greater importance to the terms of“job satisfaction”and“organizational commitment”in order to be able to compete and sustain their presence. Job satisfaction and organizational commitment are terms that are similar but distinguishable terms when their causes and effects are handled and scrutinize. Job satisfaction is a reaction against a work and organizational commitment is a reaction against an organization. Many researches have been done for the relationship between job satisfaction and organizational commitment and different approaches have emerged. In this study, the relationship between job satisfaction and organizational commitment was explored by means of structural equation model.