Yapısal eşitlik modelleri ve Türkiye ürün ihtisas borsası verileri üzerine bir uygulama
Structural equation models and an application to the Turkish commodity exchange data
  1. Tez No: 956133
  2. Yazar: İSA AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE MİKAİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Batman ve Siirt illerinde faaliyet gösteren yatırımcıların Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ve lisanslı depoculuk sistemine yönelik memnuniyet düzeyleri yapısal eşitlik modellemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, yatırımcıların sistemden beklentileri, deneyimleri ve güven düzeyleri doğrultusunda memnuniyetin belirleyicilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, Batman ve Siirt'te üretim yapan toplam 388 yatırımcıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edilen anket verileri kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. AFA sonucunda beş faktör (lisanslı depoculuğun etkinliği, depolama altyapısı ve kullanıcı yetkinliği, destekleyici altyapı ve politikalar, ürün tedarik kolaylığı, güvenirlik ve erişim) belirlenmiş; toplam varyansın %63,887'si açıklanmıştır. Anket ölçeğinin güvenilirliği Cronbach Alpha değeriyle test edilmiş ve 0,795 olarak bulunarak güvenilir kabul edilmiştir. DFA sonucunda modelin uyum iyiliği indeksleri (RMSEA=0,077, CFI=0,944, TLI=0,919) kabul edilebilir düzeyde çıkmıştır. Yapısal eşitlik modeli kapsamında test edilen beş hipotezden üçü istatistik olarak anlamlı bulunmuştur. Lisanslı Depoculuğun Etkinliği, Destekleyici Altyapı ve Politikalar faktörleri Hizmet Kalitesi ve Memnuniyet (HKM) düzeyini pozitif yönde etkilerken, Üye Odaklılık ve Kurumsal Temsil faktörü HKM üzerinde negatif etkili bulunmuştur. Buna karşılık, ürün tedarik kolaylığı ve güvenirlik ve erişim faktörlerinin HKM üzerindeki etkileri istatistik olarak anlamlı bulunmamıştır. Modelin açıklayıcılık düzeyi R²=0,769 olarak tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, TÜRİB ve lisanslı depoculuk sisteminin geliştirilmesi için politika yapıcılara ve uygulayıcılara yol gösterici öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the satisfaction levels of investors operating in Batman and Siirt provinces towards the Turkish Commodity Exchange (TÜRİB) and licensed warehousing system were analyzed using structural equation modeling. The main objective of the study is to reveal the determinants of satisfaction in line with investors' expectations, experiences and trust levels in the system. In the study, survey data obtained through face-to-face interviews with a total of 388 investors in Batman and Siirt were used. Exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were applied in the data analysis process. As a result of EFA, five factors (effectiveness of licensed warehousing, warehousing ınfrastructure and user competence, supporting ınfrastructure and policies, ease of product supply, reliability and access) were identified; 63,887% of the total variance was explained. The reliability of the questionnaire scale was tested with Cronbach's Alpha value and was found to be 0.795 and was considered reliable. As a result of CFA, the goodness of fit indices of the model (RMSEA=0,077, CFI=0,944, TLI=0,919) were found to be acceptable. Three of the five hypotheses tested within the scope of the structural equation model were found to be statistically significant. While the factors of effectiveness of licensed warehousing and supportive infrastructure and policies positively affect service quality and satisfaction (SQS), the factor of member orientation and institutional representation has a negative effect on SQS. On the other hand, the effects of ease of product supply and reliability and access factors on SQS were not statistically significant. The explanatory level of the model was determined as R²=0,769. The research findings aim to provide guiding recommendations to policy makers and practitioners for the development of TURIB and licensed warehousing system.