İnşaat yapım ve yıkım atıklarının geri dönüşümünün kentsel ölçekteki durumunun Kayseri kentinde örnek alan çalışması üzerinden incelenmesi
Analysis of construction and destruction debris recycling status at urban scale from a sample field study in Kayseri
- Tez No: 467799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE ÖZLEM PARLAK BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde oluşan çarpık kentleşme ve kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda inşaat yapım ve yıkım atıkları meydana gelmektedir. İnşaat atıkları olan ahşap, cam, plastik, demir, çelik ve bakır gibi metallerin geri dönüştürülerek tekrar kullanılması ile doğal kaynakların tükenmesini önlenerek çevre kirliliği de azalmış olacaktır. Bu çalışmada, inşaat yapım ve yıkım atıklarının oluşum nedenleri araştırılarak konu üzerine kabul edilmiş yasal mevzuatlar da incelenmiştir. Günümüzde yerel yönetimlerin evsel katı ve sıvı atıklarla ilgili çalışmaları bulunmaktadır. Bölgesel olarak atık dönüşüm tesisleri kurulduğu görülmektedir. Tek bir bina ölçeğinde belediyelerin atık dönüşüm tesisleri yeterli görülse de, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlanması ve cazip hale gelmesi, bu tesisler için yetersiz kalmaktadır. Son yıllarda kentlerde özellikle kentsel dönüşüm alanı olan konut bölgelerinde büyük yıkımlar olmaktadır. Bu yıkımların sonucunda meydana gelen atıkların ne yapılacağı konusunda çalışmalar yok ve/veya yetersizdir. Bu durum, Türkiye'nin her bölgesi ve büyük-küçük tüm kentleri için geçerlidir. Tez kapsamında, Kayseri ilinin bu konudaki durumu ele alınmıştır. Çalışmada; Kayseri ilinde, Kayseri Büyükşehir, Kocasinan, Talas ve Melikgazi Belediyeleri sınırları içerisinde yapılacak olan kentsel dönüşüm alanları incelenmiştir. Örnek bölge olarak, Melikgazi ilçesi sınırlarında olan Küçükali Mahallesi'nde meydana gelmiş inşaat yapım ve yıkım atıklarının, geri dönüşümde kullanım alanları ve atıkların yönetilmesi için harcanan maliyetin ne olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca yerel yönetimlerin katı atık olarak geçen inşaat atıklarını nasıl geri dönüştürülebileceği ya da yok edileceği ve maliyeti konusunda öneride bulunmaktadır. Çalışmanın, sonra yapılacak çalışmalara yol gösterilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, construction and destruction debris is occured by irregular urbanization and urban transformation activities. Environmental pollution would be decreased by recyling and reusing construction wastes such as wood, glass, plastic, iron, steel and copper preventing natural resources to run out. In the study, causes of construction and destruction debris are searched and legistations related to the subject are also examined. Nowadays, local authorities have studies about domestic solid and liquid wastes. There are waste recyling facilities installed locally. Local waste recyling facilities can be enough for one building, but mentioned facilities are inadequate as a result of increasing urban transformation activities. In recent years urban transformation areas in the cities witnesses big destruction activities. The studies related to handling of those wastes are unavailable or insufficient. This situation is valid for every region and city in Turkey. In this thesis study, construction waste recyling activities in Kayseri are covered. Planned urban transformation areas within Kayseri Metropolitan, Kocasinan, Talas and Melikgazi Municipality are examined. Cost of construction and destruction in Kucukali District of Melikgazi as a sample region is evaluated. Waste recyling is also covered for this region. There are also recommendations for the local authorities on how to recyle construction wastes and how to calculate the cost. The study would be a reference for future work about handling construction wastes.