L−momentler yöntemiyle Türkiye'ye ait açık yüzey buharlaşma değerlerinin bölgeselleştirilerek haritalanması
Regionalization and mapping of open surface evaporation values of Turkey by l‒moments method
- Tez No: 467800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÇITAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki 65 adet meteoroloji istasyonuna ait, 2015 yılına kadar olan açık yüzey buharlaşma verileri kullanılarak L–Momentler yöntemiyle bölgeselleştirme yapılmıştır. Homojenlik ölçüsü (H1) istatistiğine göre yedi iklim bölgesini kapsayan çalışma alanının tek başına homojen olmadığı tespit edilmiştir (H1=7,05 >> 1,0). Her bir iklim bölgesinin fizyografik ve hidrolojik özellikleri göz önüne alınarak, Türkiye H1 kriterine göre 8 farklı homojen bölgeye ayrılmıştır. L–Momentler yönteminin ZDIST uygunluk testi sonuçlarına göre % 90 anlamlılık düzeyinde; 6., 7. ve 8. homojen bölgelerde Genelleştirilmiş Lojistik dağılımı uygunken diğer 5 homojen bölgenin literatürdeki dağılımlara uymadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple, bir bütün oluşturmak amacıyla Hosking tarafından tavsiye edilen Wakeby dağılımı kullanılarak Türkiye'nin Açık Yüzey Buharlaşma verileri bölgeselleştirilmiştir. Bu dağılımla yapılan frekans analizleri sonucunda, 2 yıl ile 1000 yıl arası muhtelif tekerrür periyotlarında geoistatistiksel yöntem ile Türkiye'nin bölgesel Açık Yüzey Buharlaşma haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, regionalization was carried out by L−Moments method by using open−surface evaporation data belonging to 65 meteorological stations in Turkey. According to the homogeneity measure (H1) statistic, study area covering seven climatic zones was found not to be homogeneous by itself (H1=7,05 >> 1,0). Considering physiographic and hydrological characteristics of each climate zone, Turkey is divided into 8 different homogeneous regions according to H1 criteria. According to ZDIST conformity test results of L‒Moments method; at a level of 90% significance, it has been found that while Generalized Logistics distribution is acceptable for 6th, 7th, and 8th homogenous regions, distributions in literature are not comply for other 5 homogenous regions. For this reason, Turkey's OSE data have been regionalized using Wakeby distribution recommended by Hosking. As a result of frequency analysis made with this distribution, regional OSE maps of Turkey were formed by Geostatistics method at various recurring periods between 2−1000 years.