Korumada taşıma yönteminin kültürel hafızaya etkisinin Kayseri örneği üzerinden irdelenmesi
Analysis of the influence of moving technique for architectural conservation on cultural memory using the case of Kayseri
- Tez No: 467804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE HALE KOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Şehirleşmenin ve ekonominin büyümesiyle birlikte, tarihi yapıların korunması konusunda yeni fikirler ve teknolojiler, gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Koruma yöntemlerinden birisi olan taşıma, tarihi yapıların günümüze kadar orjinalliğini koruması için olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, tarihi yapıların korunmasında başvurulan“taşıma”tekniği incelenerek. Kayseri örnekleri üzerinden kültürel hafızaya olan etkileri araştırılmıştır. Kültürel hafıza, bir insanın ömrü sona erdiğinde bitmeyen hafıza unsurlarıdır. Topluluğun ortaklaşa yaptığı etkinlikler, değerler ve fikirler üzerinden tanımlanmaktadır. Bu kapsamda ilk etapta, korumada taşıma tekniği konusunun anlaşılabilmesi amacıyla, koruma ve koruma yöntemlerinin tanımları yapılarak dünyada ve Türkiye'de gerçekleştirilen taşıma örnekleri araştırılmıştır. Tarihi yapıların yerinin değiştirilmesi, zorunlu kalındığı durumlarda uygulanan hassas bir yöntemdir. Yer değiştirme süreci, yapının ve bulunduğu çevrenin tarihi dokusunun korunması açısından uyulması gereken kurallara gereksinim duymaktadır. Tarihi yapıyı korumak için mümkün olan bütün yöntemlerin denenmesinin ardından, son çare olarak yapının taşınmasına başvurulmaktadır. Kayseri'deki koruma uygulamaları ve bu uygulamalar içerisinde taşıma yönteminin yeri incelendiğinde, Kayseri'de taşıma yönteminin on bir adet çeşme ve bir adet cami de uygulandığı görülmektedir. Tez kapsamında yapılan alan çalışmaları ve anketler yardımıyla bu örnekler üzerinden taşımanın kültürel hafızaya olan etkisi incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucu, tarihi yapıların yerlerinin değiştirilmesinin kültürel hafıza üzerinde, özellikle mekânsal bağlam açısından ciddi bir kopukluk oluşturduğu ve yapının yeni taşındığı alanda yeni bir yer/işlev/mekân kurgusu oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conservation and strengthening of historic buildings are becoming more and more important in the consideration of more ideas and new technologies associated with the development of economy and urban construction. Moving is one of the conservation techniques that paves the way for the historical structures to preserve their authenticity until today. Therefore, this study investigates moving techniques for architectural conservation of historic buildings and their effects on the cultural memory using the case of Kayseri. Cultural memory, described through the common activities, values ,and ideas of the societies, includes factors that continue to exist even though human life ends. First, in order to gain an in-depth understanding on the moving techniques, a literature survey was carried out by examining how historic structures were moved in the past throughout the world. Based on the studies, relocating the historic structures is of a vital importance for the conservation of historic structures and a delicate operation; however, this process requires a set of rules to respect the current and potential places as well as the structure itself. Moving a historic building should be the last option until all the potential conservation ways are exhausted. Subsequently, when the conservation and moving techniques for architectural conservation in Kayseri were examined, relocation process was observed to have been implemented on eleven fountains and one mosque. Through the studies and questionnaires carried out within the scope of the thesis, the influence of moving techniques for architectural conservation on the cultural memory was investigated. Last but not least, the studies revealed that the relocation of the historic structures results in a serious disconnection on the cultural memory, especially in terms of the spatial context, and constructs a new place/function/space correlation at the new site of the structure.