Evaluation by prioritizing problems related to recycling sector by the dematel-gray dematel method
- Tez No: 467803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnsan sağlığı için temiz bir çevre temel niteliktedir. Geri dönüşüm; doğal kaynaklarımızın tüketimini azaltarak enerji ve hammadde tasarrufu sağlar, iş imkânı olanaklarını arttırır, maliyetleri azaltarak ülke ekonomisine katkıda bulunur. Geri dönüşüm sektöründe ülke olarak oldukça geri seviyelerde olmamızın nedenleri hep tartışma konusu olmuştur. Çevremizde meydana gelen atıkların çoğunu bizler oluşturmaktayız fakat bu atıkların yönetimi konusunda eksikliklerimizin oldukça fazla olduğu açıkça görülmektedir. Bu çalışmada atık yönetimi ve geri dönüşüm konusundaki eksikliklerimize dikkat çekmek amaçlanmıştır. Atık yönetiminde yapılan hataları doğru tespit etmek en uygun stratejiye yönelmemizi sağlayacaktır. Bu çalışmada ilk olarak T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının geri dönüşüm sektörüne ilişkin belirlediği sorun alanları DEMATEL, GRİ DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) - (Grey The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) yöntemleri ile önceliklendirerek sonrasında ise uygulanması öngörülen politikaları değerlendirileceğiz.
Özet (Çeviri)
The healty of human fundamentaly related with clean environment. Recycling saves energy and raw materials by reducing the consumption of our natural resources, increases possibilities of busines opportunities and contributes to the country's economy by reducing costs. The reason we are quite back in the recycling sector as a country has always been the subject of debate. We are producing the wastes around us but we are lacking in the management of these wastes. In this study, we tried to draw attention to our shorteaming about waste management and recyling. Correctly identifying the mistakes made in waste management will provide us with the right strategy. In this study firstly, we will prioritize the problems identified by Turkish Ministry of Science, Industry and Technology with regard to the recyling sector with the methods DEMATEL, GRAY DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory)-(Gray The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) and evaluate the policies that will expect to be implemented.