Ülkemizde geleneksel tedavilerde yaygın olarak kullanılan bazı tıbbi bitkilerin tohumlarında ağır metal ve mineral besin element tayini
Determination of heavy metal and mineral elements in seeds of some medicinal plants widely used in traditional treatments in our country
- Tez No: 467833
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İLKER ÖZYİĞİT, PROF. DR. GÖKSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da Eminönü, Fatih ve Kadıköy olmak üzere üç ayrı bölge aktarlarında satılan ve bitkilerin tohumları alınmış ve mineral element ve ağır metal miktarları ICP-MS cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada; acı bakla, acı badem, anason, Antep fıstığı, ardıç, arpa, at kestanesi, ayçiçeği, badem, bakla, bamya, beyaz biber, bezelye, buğday, ceviz, çam fıstığı, çavdar, çemen, çörek otu, defne, dereotu, deve dikeni, fasulye, fesleğen, fındık, haşhaş, hardal (siyah, hint, beyaz), havuç, hayıt, Hindistan cevizi, ısırgan, kabak çekirdeği, kahve, kaju, kakule, karabiber, kenevir, kereviz, kestane, keten, kırmızı karabiber, kimyon, kişniş, kuşburnu, marul, maydanoz, mercimek, mısır, muskat, nar, nohut, pirinç, rezene, roka, semizotu, sorgum, soya, susam, süpürge tohumu, üzerlik otu, üzüm çekirdeği, yeşil karabiber, yer fıstığı, yulaf, zeytin bitkilerine ait tohumlar analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, tohum örneklerinde bakır, bor, çinko, demir, kadmiyum, kalsiyum, kurşun, magnezyum, mangan, nikel, potasyum ve sodyum miktarları belirlenmiştir. Mevcut çalışmanın, ülkemizde geleneksel tedavilerde yaygın olarak kullanılan tıbbi bitkilerin ağır metal ve mineral besin element seviyelerinin periyodik olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, bu tıbbi bitkilerin güvenliği ve kalitesinin sürekliliği için yapılması gereken bir örnek çalışma olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, seeds of various medicinal plants were obtained from the herbalists of Eminönü, Fatih and Kadıköy districts, and their mineral element and heavy metal amounts were analyzed by using ICP-MS. Among the seeds; white lupin, bitter almond, anise, pistachio, juniper, barley, horse chestnut, sun flower, almond, fava bean, okra, white pepper, pea, wheat, walnut, pine nuts, rye, fenugreek, black cumin, bay tree, dill, thistle, beans, basil, hazelnut, black mustard, Indian mustard, white mustard, poppy, carrot, chaste tree, coconut, nettle, pumpkin seeds, coffee, cashew nut, cardamom, black pepper, hemp, celery, chestnut, linen, red pepper, cummin, coriander, rosehip, lettuce, parsley, lentil, maize, nutmeg, pomegranate, chickpea, rice, fennel, rocket, purslane, sorgum, soybean, sesame, broom seed, harmal, grape seed, gren pepper, peanut, oat, olive, were analyzed. The quantities of copper, boron, zinc, iron, cadmium, mercury, magnesium, manganese, nickel, potassium and sodium were determined. We believe that the present study will be a sample for the continuity of periodic measurement of heavy metal and mineral nutrient levels of medicinal plants widely used in Turkey, as well as the safety and quality.