Silika esaslı mikro partiküllerle sulu ortamdan ağır metal uzaklaştırılması
Removal of heavy metals in aquatic environments by Silica based micro particles
  1. Tez No: 467834
  2. Yazar: YALÇIN KAAN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN DENİZ, YRD. DOÇ. DR. GÜLER DARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Zehirli ve çevre kirliliğine sebep olan metallerin tümü ağır metal olarak isimlendirilir. Ağır metallerin endüstri, fabrika ve şehirleşme alanlarda kullanımından dolayı çevre kirliliği artmaktadır. Ağır metaller çevre kirliliği oluşturduklarından dolayı su kaynakları da kirlenmektedir. Su kaynaklarının ağır metallerden arıtılması çevre açısından önemlidir. Çevre açısından önemli olmanın yanı sıra pahalı metallerin geri kazanımı ekonomik açıdan da önem taşımaktadır. Adsorpsiyon işlemi, organik veya anorganik olan kimyasal maddelerin katı bir yüzeye tutturulması işlemidir. Bu işlem atık sulardaki ağır metallerin geri kazanımında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada önce 3-aminopropilsilika sistein ile modifiye edildi ve yeni sentezlenen bu adsorbant fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi ile karakterize edildi. Sonrasında ise adsorbanın Hg2+, Ag+, Au3+, Pb2+ iyonları için adsorpsiyon kapasiteleri incelendi. Maksimum adsorpsiyon için ağır metal iyonlarının konsantrasyonu, adsorpsiyon süresi, pH gibi parametreler optimize edildi. Hg2+, Au3+, Pb2+ ve Ag+ iyonları için maksimum adsorpsiyon kapasitesi pH:6'da 60 dakikada sırasıyla 100,6 ± 0,2; 44,5 ± 0,2; 12,32 ± 0,2 ve 110,2 ±0,4 mg.g-1 olarak belirlendi. Bu metal iyonları için adsorbant seçiciliği sırasıyla Ag+>Hg+2>Au+>Pb2+ olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The metal ions which are poisonous and cause environmental pollution are called heavy metals. The usage of heavy metals in industries, factories and urbanization is rapidly increasing environmental pollution. Since heavy metals create a polluted environment, water resources are also affected. It is suggested that water resources be purified for the environment. In addition to that, recycling of expensive metals is of importance in terms of economy. Adsorption is a process in which organic and inorganic chemical substances are held on to a solid surface. This process is commonly used in obtaining the heavy metals back from waste water. First part of in this study, 3-aminopropyl silica was modified with cysteine and synthesing a new adsorbant, thus it was characterized by FTIR. The second part with the optimum conditions provided for maximum adsorption of Hg+2, Au+, Pb+2 and Ag+ ions of the acquired adsorbant, adsorbtion capacity of the adsorbant was determined. Adsorption isotherm models were also applied to the adsorption process. Then maximum adsorption conditions was determined by examining the concentration of heavy metals ions, adsorption time and pH effect. Maximum adsorption capacities for Hg+2, Au+, Pb2+ and Ag+ and were obtained; 100.6 ± 0.2, 44.5 ± 0.2, 12.32 ± 0.2 and 110.2 ±0.4 mg.g-1 adsrobent respectively at pH 6.0. The selectivity of adsorbent for these metal ions was observed as having the follows: Ag+> Hg+2>Au+>Pb2+.