Yapısında farklı materyaller içeren örme kumaşların boyutsal özellikleri üzerine bazı araştırmalar
- Tez No: 46785
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF KURBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
XVI ABSTRACT Yünlü örme mamullerinde yıkama işlemlerinden sonra meydana gelen keçeleşme nedeniyle önemli oranda boyut değişmeleri meydana gelmektedir. Bu nedenle yünle yapay lifler karıştırılarak bu sorunlar giderilmeye çalışılmak tadır. Bu çalışmada, karışımdaki yün miktarına göre örme kumaşlardaki boyutsal özellikleri ayrıntılı olarak inceleyebilmek amacıyla değişik karışım oranlarında, yün/ akrilik ve yün/polyester iplikleri ürettirilip; düz örme makinalarında, değişik sıklıklarda, altı değişik örgü yapısında numuneler örülmüştür, ilmek parametreleri arasındaki ilişkiler ve relaksasyon işlemleriyle oluşan boyut değişimleri irdelenmiştir. Pamuklu örme mamullerinde de, yıkamayla oluşan aşırı boyut deformasyonlarını önlemek ve mamule elastikiyet kazandırmak amacıyla, son yıllarda oldukça yaygın biçimde kullanılan pamuk/elastomer iplik karışımlı düz ve rib örgülerin de boyutsal özellikleri ayrı bir bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XVH ABSTRACT An important amount of dimensional change occurs in wool knitted products due to the felting after excessive washing. For this reason these problems are tried to be solved by means of blending wool with man made fibres. In this work it is intended to examine the dimensional properties of knitted fabrics of various wool blends. Wool acrylic and wool/PES yarns in various blending ratios were produced. By using these yarns some fabric samples in various tightnesses and in six different fabric structures were knitted. The relationships between loop parameters and the dimensional changes due to relaxation treatments were evaluated. In a seperate section, the dimensional properties of cotton/elastomer blended plain and rib fabrics which are used broadly in cotton knitted fabris in order to prevent dimensional deformantions and to give some elasticity, were examined as well.