Kütahya ilinde arıcılığın yapısal analizi, arıcı sağlığı, güvenliği, sorunları ve çözüm önerileri
Structural analysis of beekeeping, health, security and problems of beekeepers in kutahya province and solution proposals
- Tez No: 467861
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞAHİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kütahya ili Coğrafi durumu ve iklim özellikleri ile arı yetiştiriciliği bakımından Ege bölgesi için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışma ile Kütahya ili ve bağlı 12 ilçesinde 201 arıcıya anket soruları yöneltilerek arıcılık yapan işletmelerin mevcut durumları incelenmiştir. Yapılan çalışma ile Kütahya ilindeki arıcıların %78,1'inin sabit, %21,9'ununda gezginci (göçer) tipinde arıcılık yaptığı belirlenmiştir. Gezginci arıcıların kovan varlıklarının daha fazla olduğu ve bununla birlikte arıcılık faaliyetlerinden ekonomik gelir elde etmeyi amaçlayıp arıcılık deneyimleri arttıkça modern arıcılık tekniklerini uygulamaya çalışarak kayıt tutma alışkanlıklarını arttırdıkları tespit edilmiştir. Arıcıların en fazla karşılaştıkları zararlının Varroa, hastalığın Yavru Çürüklüğü olduğu tespit edilmiştir. Arıcıların büyük çoğunluğunun bitkisel üretimde kullanılan ilaçlamalardan haberdar olmadığı ve kovanlarına sigorta yaptırmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak; Arıcıların, arı yetiştiriciliği, arıcı iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Elde edilen bilgiler arı yetiştiriciliğinin mevcut durumun ortaya koyarak Kütahya ili ve diğer bölgelerde yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In terms of bee farming, Kutahya has a significant potential for Aegean Region with its geographical location and climatic characteristics. With this study, surveyquestions were directed to 201 beekeepers in Kutahya province and its 12 districhesand the status of existing beekeeping businesses has been examined. With this study, it has been identified that in Kutahya % 78,1 of beekeepers are stationary and % 21,9 of them are traveler (migrant). It has been detected that traveler beekeepers have more beehives and they aim to earn economic income from beekeeping activities. It has been determined thatas their beekeeping experiences increase, they try to apply modern beekeeping techniques and they have increased their record keeping habits. It has been identified that the most encountered pest is Varroa and the most encountered illness is Foulbrood by beekeepers. It has been seen that most of the beekeepers aren't aware of the disinfection used in herbal production and they don't have insurance for their beehives. As a result, beekeepers should be informed about bee farming, occupational health and security. The information obtained from this study is going to contribute to the studies which are going to be held in Kutahya and other are as by demonstrating the current status of bee farming.