Kapadokya troglodit mekansal kurguların incelenmesi: Biçim temelli tipolojilerden yeni kavramsal yaklaşımlara
Investigation of the spatial fictions troglodyte Cappadocia: New conceptual approaches from form based typology
- Tez No: 467862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın 'ana fikri' mimarlık terimiyle anlatılmaya çalışılan her şeye dair 'epistemolojik' sorgulamaya katkıda bulunmak üzere, troglodit topraktan kazıyarak elde edilen (Kapadokya kaya kütleleri) negatif mekanların incelenmesidir. Yapay ya da insan elinden çıkma (artefakt) doğanın oluşturduğu temel ayrıntısından başlayan mimarlık; insanın temel gereksinimleri için elindeki malzemeyi kurgulayarak oluşmuştur. Tez ; giriş ve sonuç bölümleri ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır. Tezin girişinde araştırmanın konusu ve amacı tanımlanmış; daha önce hiç ifade edilmeyen bir tanımla (Atektonik; planlama, strüktür ve malzeme açısından ) bölge mimarisi mimari kavramsal olarak açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde bölgenin nasıl oluştuğu fiziksel ,sosyo-ekonomik ve kültürel etkilerin bölge mimarisini nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde tektonik kavramı açıklanmış Kapadokya mimarisi için uygun görülen atektonik kavramı meydana getiren öğeler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde bu oluşturulan kavramların Kapadokya'daki yeraltı, yer üstü ve yer üstü oyma+kaplama olan kaya mekanları tanımlaması açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise mimarlık kuram, tarih ve felsefesinde geçerli olan bir çok kavramın son noktada bireysel kamusal mülkiyet kavramlarının da dahil olduğu geniş bir anlam/terim yelpazesinin Kapadokya mimarisi ile düşünüldüğünde yeniden tanımlanması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main idea of this research is to examine the negative spaces obtained by scraping troglodyte from the soil to contribute to the 'epistemological' question of everything to be explained by the term architecture. Unnatural or artifact (artefact) architecture that started from the basic details of nature; It was formed by imagining the material in hand for the basic needs of the people. The thesis consists of five parts with the introduction and the result chapters. At the introduction of the thesis, the subject and purpose of the research were defined (Atectonics, in terms of planning, structure and materials) with an attempt to explain the architecture of the region in an architectural context which has never been expressed before. In the second part, how the physical, socio-economic and cultural influences affected the region's architecture has been emphasized. In the third part, the tectonic concept has been explained and the characteristics of the atectonic concept which is considered suitable for the Cappadocian architecture have been explained. In the fourth part, how these concepts define underground, above ground and aboveground carving + coating rocky places in Cappadocia have been discussed. In the conclusion part, it is emphasized that many concepts which are valid in architectural theory, history and philosophy are redefined in the last place considering a broad meaning / terminology of Cappadocian architecture including the concepts of individual or public ownership.