Minimal olmayan çiftlenimli hıggs potansiyeli için enflasyonel çıkarımlar
Inflationary predictions for higgs potential with non-minimal coupling
  1. Tez No: 467860
  2. Yazar: ÖMER GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT NEFER ŞENOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada büyük birleşim kuramı ve parçacık fiziği yönünden yüksek motivasyona sahip olduğu bilinen ve simetri kırınımıyla ilişkilendirilen Higgs/Landau-Ginzburg po- tansiyelini inflaton potansiyeli olarak ele alarak, minimal olmayan çiftlenimin enflas- yon öngörülerine etkisini inceledik. Hesapları kolaylaştırmak için öncelikle metrikte bir Weyl ölçeklendirmesi yaparak Einstein çerçevesine geçtik. Daha sonra genel minimal olmayan çiftlenim durumu, indüklenmiş gravite limiti ve 1 > m^2 > 0 aralığındaki melez durumlar için, ince- lediğimiz bu inflaton potansiyelinin güncel gözlemsel ölçüm verileriyle uyumluluğu analitik ve sayısal olarak denenerek, Lagranjiyen parametrelerinin uyumlu sonuçlar verdiği değer aralıkları tespit edilip gösterilmiştir. Tensor-skaler oranı r ile spektral indis n_s 'nin Starobinsky noktasına ve kuadratik po- tansiyele yakınsadığı yaklaşıklıklar için hesapladığımız analitik çözümlerin yanı sıra spektral indisin eğimi α da hesaplanmış, literatürdeki bazı hatalar düzeltilmiş ve ek- siklikler giderilmiştir. Tüm bu hesaplamaları yaparken taradığımız değer aralıkları, enflasyon sırasında infla- tonun boşluk beklenen değeri (BBD) v'den büyük değerler aldığı BBD üstü ve küçük değerler aldığı BBD altı çözüm kolları için minimal olmayan çiftlenim terimi katsa- yısı ξ'nin hem negatif hem pozitif değerler aldığı durumları ve v'nin geniş aralıklarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work we study the effects of non-minimal coupling on inflationary predictions, while taking the Higgs/Landau-Ginzburg potential as the inflaton potential which is known as highly motivated in particle physics and grand unified theory and related with symmetry breaking. To simplify the calculations, firstly we set a Weyl scaling on the metric to switch to the Einstein frame. Then, the compatibility of this investigated inflaton potential with the current observational data has been tested analytically and numeritically, for the general non-minimal coupling state, the induced gravity limit and the hybrid conditions 1 > m^2 > 0 and the range of values that the Lagrangian parameters give compatible results are tested and shown. Besides the analytical calculations we have made for tensor-to-scalar ratio r and spect- ral index n_s for approximations that converges to the Starobinsky point and quadratic potential, also the tilt of the spectral index α is calculated, some of the errors and gaps in the literature are fixed and filled. The value ranges we have scanned while making all those calculations contains wide value ranges of the inflaton vacuum expectation value v and both negative and positive values of the non-minimal coupling term's coefficient ξ for solution branches where the inflaton takes values greater than it's vacuum expectation value (VEV) v (above VEV branch) and less than v (below VEV branch).