Günümüz tasarım anlayışında iç mekan donatısı olarak mobilyanın biçim-işlev-malzeme yönünden değerlendirilmesi
An evaluation of furniture as an interior space component in terms of form-function-material in today's design comprehension
  1. Tez No: 467864
  2. Yazar: EBRU DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FERDA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsan doğumundan itibaren yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmek adına kendi mekânlarını ve gereksinimlerini karşılayacak nesneleri tasarlar. Toplumlar zaman içinde kültür, adalet, inanç, çevresel faktörler, yaşayış şeklinden de etkilenerek doğa ile mücadele edebilmek için gelişim gösterir. Bu gelişim sürecinde, çevresini ve içinde bulunduğu koşulları değiştiren insan, zamanla mimari, iç mekân, mobilya gibi kavramları ortaya koyar. İnsan ölçülerine hizmet eden mekân-mobilya döngüsünün en önemli sebebi ihtiyaçların karşılanması ve insanın yaşamını sürdürebilmesidir; bu noktada en değerli yol gösterici de ergonomi, biçim, işlev, malzemedir. 20.yy.'da sanayi alanında olan gelişmelerle, mobilya sektörü daha hızlı gelişim göstermiş, çeşitli tasarım kriterleri ve türleri ortaya çıkmıştır. Günümüz mobilya türleri de bu gelişim süreci sonunda; malzeme elverişliliği teknolojik gelişimler, yeni ihtiyaç bulguları, kolay ve seri üretim faktörlerinden etkilenerek bu günkü halini almıştır. Günümüz tasarım anlayışında, iç mekânda mobilyanın daha az yer kaplaması gerekliliği, mekânı oluşturan zemin, duvar ve tavan yüzeylerinde bütünleşik olarak şekillenen, iç mekân donatı mobilyalarını ortaya çıkarmıştır. Bu mobilyaların oluşumunda etken diğer bir faktör de doğadaki formların taklidi sonucu ortaya çıkan organik form benzetimlerinin, insanın tükettiği doğaya olan özleminden meydana gelmiş olmasıdır. Bu çalışmada günümüz tasarım anlayışında iç mekân donatısı olarak mobilyanın Biyomimetik etkileşimleri de göz önünde bulundurularak, bütünleşik mobilya tasarımları biçim-işlev-malzeme yönünden değerlendirilmiştir. Mobilya tarihi bölümünde ise, tarihçe geniş tutularak günümüz mobilya anlayışının temellerinin sorgulanması acısından değinilmeye ihtiyaç duyulmuştur. Tez, konusu itibari ile mümkün olduğu ölçüde kaynaklara bağlı kalınarak kanıtlar üzerinden yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the birth, humans design objects that meet their own space and needs in order to maintain their vital functions. Over time, societies develop / progress to struggle nature by being influenced by culture, justice, faith, environmental factors, and the way they live. In this development process, the person who changes the environment and the conditions in which he / she is living reveals concepts such as architecture, interior space, furniture over time. The most important reason for the space-furniture cycle that serves human metrics is to meet the needs and to sustain the life of the person; The most valuable guide in this regard is ergonomics, form, function, material. In the 20th century, with developments in the field of industry, the furniture sector has developed more rapidly, various design criteria and types have emerged. At the end of this development process, today's furniture types also have been affected by material availability, technological developments, new needs findings, easy and mass production factors. In today's design comprehension. the necessity of indoor space furniture to take up less space reveals the interior furnishings which are formed integrally on the floor, wall and ceiling surfaces that form the space. Another factor in the formation of these furniture is that the organic form analogies which is the resultant of the forms in nature have come from the longing for nature that human consumed. In this study, integrated furniture is evaluated in terms of form-function-material in consideration of biomimesis interactions of furniture as interior components in today's design comprehension. In the history of furniture part, it has been necessary to address the question of the bases of today's furniture understanding by keeping the history wide. The thesis is structured on the basis of the resources in terms of evidences as much as possible.