Karma işlevli tasarım olgusunun sosyal ve kültürel faktörler açısından incelenmesi
Inquiry into the mixed-use design from the perspective of social and cultural factors
  1. Tez No: 467868
  2. Yazar: MERVE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
mevcut alanların ve tasarlanan yapıların en verimli şekilde kullanımını sağlayan karma işlevli yapı ve alan kullanımını, bulunduğu çevreye etkilerini sosyal ve kültürel olarak incelerken, çeşitli karma işlevli alan ve yapıların ne tür işlevleri barındırdığı ve bu işlevlerin nasıl bir etkisi olduğu ortaya konmasıdır. Bu analizler örnekler üzerinde incelenmeden önce karma işlevli tasarım olgusunun tarihi oluşumu ve gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada Türkiye ve dünya üzerinden belirlenen örneklerin alan ve yapı ölçeğinde olmasına ayrıca örneklerin bulunduğu yere etkisini en iyi analiz edilebilecek, yoğun kullanımlı merkezi bir konumda olmasına dikkat edilmiştir. Sonuç olarak yapılan tarihsel araştırmalarla örneklerin gelişimi ve bölge analizleri sosyal ve kültürel açıdan yorumlanarak, yapılırken amaçlanan ve kullanımla ortaya çıkan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate social and cultural effects of the mixed-use areas and structures which are realized in the world where our ever-increasing urbanization takes place and effects on the environment, and where there should be most efficient use of the designed structures. Before examining these progresses over selected examples, information about the history, emergence and development of mixed function design are rendered. The examples selected in the study are chosen on the basis of the general area and the nature of mixed-use structures over Turkey and the world, and attention is paid also to the fact that the samples are realized at a centralized location where the effects can be best analysed. In the final analysis the historical background and the development of cases are mainly interpreted from the perspective of social and cultural values and needs and the findings are revealed.