Yeniden işlevlendirilen yapıların tasarım sürecinde eski-yeni arakesitlerinin biçimlenişine diyalektik yaklaşım
A dialectical approach to formation of the old-new intersections in the design process of refunctioning of buildings
  1. Tez No: 467875
  2. Yazar: FÜSUN TERZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENAY BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde hangi yapıların mimari miras olarak korunması gerektiği ve bu korumanın nasıl yapılacağı tartışılan bir konudur. Güncel anlayışlardan en öne çıkanı ise, bu yapıların yeni bir işlev ve çağdaş bir tasarım müdahalesiyle yenileyerek toplumların aktif yaşamına katılmasını sağlamaktır. Bu amaçla yapılacak olan koruma eyleminin sınırları genel koruma ilkeleri ile belirlenmiş olsa da yeni eklenecek olan çağdaş tasarımların nasıl olacağıyla ilgili kesin bir reçete yoktur. Fakat, eski ve yeni arasındaki mekansal bütünlüğü sağlayacak özgün ve yaratıcı tasarıma ulaşmak adına nasıl düşünülmesi gerektiği bilgisi disiplinler arası tartışmalar ve uygulamalarla genel olarak ortaya konmuştur. Bu bilginin özü, geleneksel ile çağdaş, eski ile yeni arasında kurulacak olan diyalektiktir. Diyalektik düşünce, iki karşıt durumdan üçüncü bir durumu yani bir sentezi ortaya çıkaracak olan yaratıcı oluşumun kaynağıdır. Bu tezde, genel diyalektik düşünce bilgisinin ışığında, diyalektik mantık ve yöntemlerle tüm süreç ve kavramlar çözümlenip birbirleriyle ilişkileri üzerinden tekrar tanımlanmıştır. Bunun sonucunda, yaratıcı ve özgün mekanı oluşturarak bütünü ifade edecek olanın, eski ve yeninin bir arada oluşundan meydana gelen arakesit alanları olduğu saptaması yapılmıştır. Bu arakesitlerin biçimlenişini hedef alan bu tez, bunların özgün olarak biçimlendirilmesinde kullanılan ve yaratıcı hareketin kaynağı olan diyalektik düşünce yapısı, somut verilerin de yardımıyla çözümlenip açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in the field of architectural conservation, the types of buildings to be preserved and the methods to be used are among the most controversial subjects. The contemporary view about the preservation of buildings is that they should be renovated through a modern design, and integrated into social life with their new functions. In our day, the limits of the preservation is defined by the general conservation principles, but there is not a straightforward formula about the contemporary design involving preservation of architectural heritage. However, the formation of an original and creative design, which will spatially integrate the old with the new, has been broadly shown through interdisciplinary debates and practices. At this point, the most essential thing is the dialectics between both the traditional and modern, and the old and new. The dialectical method is the source of the creative process which will form the synthesis of two opposing positions. In the light of general dialectical thinking, this thesis, through dialectical logic and methods, analyses the process and concepts and redefines their relationship. Consequently, it is asserted that the creative and original space, which will represent the whole, corresponds to intersections based on the coexistence of the old and the new. This thesis addresses the formation of the intersections, and expounds on, through tangible data, the dialectical method, which is used, as a source of creative thinking, in the original formation of these intersections.