Yüksek dağ ağaçlandırmalarının incelenmesi: Galyan örneği
The investigation of high mountain forestation: The sample of Galyan
  1. Tez No: 467949
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SEMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada“Galyan Ağaçlandırma Projesi”kapsamında aktüel orman sınırının yüksek kesimlerinde dikimi gerçekleştirilen, sarıçam ve ladin fidanlarının 10 yıllık gelişimleri incelenmiştir. 2006 ve 2007 yıllarında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yıllık programı içerisinde dikimi gerçekleştirilen alanda rastlantısal olarak sarıçam (Pinus sylvestris L.)'da 9 adet, doğu ladini (Picea orientalis L.)'nde ise 4 adet örnek alanbelirlenmiştir. Deneme alanlarına ait fidanlarda 2010 ve 2011 yıllarında ölçümler yapılmış, yüksek dağ mıntıkasında, sarıçam ve ladinin büyümeleri ile ilgili tespitlerde bulunulmuştur. Aynı alanlarda 2016 yılında da gözlem ve ölçümler yapılarak, yüksek dağ ağaçlandırması ile ilgili olarak 10 yıllık büyümeye ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, sarıçamın gelişimi ile ilgili tepe kurumaları, çatallanmalar başta olmak üzere bazı sorunların olduğu, doğu ladininde ise sarıçam göre daha sağlıklı bir gelişimin görüldüğü ve başarının ise daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre yüksek dağlık alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında planlamaların daha komplike ve özenli yapılması gerektiği ile ilgili bazı yorumlar ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research work, the growth rates of yellow pine and spruce young plants which were cultivated at high altitudes have been studied over a period of 10 years as part of the Galyan Forestation Project. In 2006 and 2007, the Ministry of Forest and Water Management arbitrarily determined nine and four testing sub-areas within the main area where it cultivates yellow pine (Pinus sylvestris L) and eastern spruce (Picea orientalis L) as part of its annual cultivation program. In 2010 and 2011, certain remarks were concluded regarding the growth status of yellow pine and spruce at high altitudes by performing measurements on the young plants. A discussion regarding the 10-year growth rate was provided about the forestation for high mountains by performing observations and measurements in 2016. This work concludes that the the eastern spruce experienced a more healthy development process in contrast to yellow pine which experienced the growth problems including upper with eredness and branching. Based on these results, it was proposed that the cultivation process for the high mountain areas should be designed more elaborately.