Avcı böcek Calosoma sycophanta L. (Coleoptera: Carabidae)'da tespit edilen mikrosporidyum patojeninin üretim laboratuvarlarındaki dağılımının belirlenmesi
Determination of microsporidium pathogen distribution in the mass-rearing laboratories of Calosoma sycophanta L. (Coleoptera: Carabidae)
  1. Tez No: 467960
  2. Yazar: SALİH UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Calosoma sycophanta L. (Coleoptera: Carabidae)'da tespit edilen mikrosporidyum patojeninin üretim laboratuvarlarındaki dağılımının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla 2015-2017 yılları arasında Türkiye'de en çok üretim yapan 10 farklı lokalite ve 16 farklı laboratuvardan örnekler alınarak incelendi. Toplam 6003 adet C. sycophanta ergini disekte edilerek mikrosporidyum patojeninin varlığı araştırıldı. Disekte edilen böceklerden 266 tanesinde enfeksiyona rastlandı ve enfeksiyon oranı % 4.43 olarak tespit edildi. Bunun yanı sıra, İzmir'de % 6.8, Antalya'da % 29.2, Balıkesir'de % 30.2 ve Mersin'de % 35.2'lere varan enfeksiyon oranı tespit edildi. Diseksiyon yapılan toplamda 80 adet larvada mikrosporidyum enfeksiyonuna rastlanmadı. Toplam enfeksiyon oranı 2015 yılında % 2, 2016 yılında % 3.85 ve 2017 yılında % 5.7 olarak tespit edildi ve her yıl enfeksiyon oranında artış gözlendi. Enfeksiyon oranı, aynı zamanda C. sycophanta dişi ve erkek ayrımı yapılarak da ayrıca incelendi. Toplamda disekte edilen 963 erkek bireyden 24 tanesinde ve 1370 dişi bireyden 41 tanesinde enfeksiyona rastlandı ve enfeksiyon oranı erkekte % 2.49, dişide % 2.99 olarak tespit edildi. Hastalık etmenlerine ait spor yapıları ışık mikroskobu ile detaylı olarak incelendi ve ölçümleri yapıldı. Bu tez çalışmasında gerçekleştirilen Calosoma sycophanta'da hastalık oluşturan mikrosporidyum patojeninin dağılımı literatür için ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the distribution of microsporidium pathogen in Calosoma sycophanta L. (Coleoptera: Carabidae) in mass-rearing laboratories. For this purpose, the samples were collected from 10 different localities and 16 different laboratories most engaged in production between 2015-2017 in Turkey. A total of 6003 C. sycophanta adults were dissected and the presence of microsporidium pathogen was investigated. 266 of the dissected insects were infected and the infection rate was determined as 4.43%. In addition, up to 6.8% in İzmir, 29.2% in Antalya, 30.2% in Balikesir and 35.2% in Mersin infection rates were detected. In total 80 dissected larvae, no microsporidium infection was found. The total infection rate was determined as 2% in 2015, 3.85% in 2016 and 5.7% in 2017 and it was observed that the infection shows increase per year investigated. The difference of the infection rates in male and female beetles was also studied. In total, 24 of 963 male individuals were infection and 41 of 1370 female individuals were infected by the pathogen and the infection rate was 2.49% in male and 2.99% in female beetles. Spores of the disease factor was examined in detail using a light microscope and measurements were made. In this thesis, the distribution of microsporidium pathogen that causes disease in Calosoma sycophanta is given for the first time for literature.