Avcı böcek Calosoma sycophanta L. (coleoptera: carabidae)'da tespit edilen bakterilerin tanımlanması ve patojenik etkilerinin belirlenmesi
Identification of bacteria detected from predatory insect Calosoma sycophanta L. (coleoptera: carabidae) and determination of pathogenic effects
- Tez No: 580168
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Calosoma sycophanta L. (Coleoptera, Carabidae) ve Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) tarafından istila edilen ormanlara, üretim laboratuvarlarında yetiştirilerek salınır. Fakat bu avcı böcek mikroorganizmalar tarafından enfekte edilir. Bu, C. sycophanta'nın seri üretimini etkileyen temel etkendir. Bu çalışmada, 2015-2017 yıllarında yetiştirme laboratuvarlarında C. sycophanta'nın bakteriyel patojenleri incelendi. 3 yıl boyunca 302 bakteriyel izolat izole edildi ve VITEK bakteriyel teşhis sistemleri kullanılarak tanımlandı. Tüm patojenler, üretim laboratuvarlarındaki avcı böcekte ilk kez kaydedildi. Tanımlanan türlerin çoğu entomopatojenik türlerdir. En fazla izole edilmiş altı bakteri, C. sycophanta'nın larvaları ve erginleri üzerinde insektisit potansiyeli açısından test edildi ve 16S rDNA analizi kullanılarak ayrıca tanımlandı. Bu bakterilerin hepsinin erginlerde veya larvalarda patojenik olduğu bulundu. C. sycophanta erginlerinde Streptomyces albogriseolus %33.33, Proteus penneri, %29.52 mortaliteye (ölüm oranı) sahiptir. C. sycophanta larvalarında ise S. Albogriseolus %29.41, P. Penneri %26.66, P. vulgaris %40, P. putida %24, P. rettgeri %20 ve P. vermicola %20 mortaliteye sahiptir. Sonuçlar C. sycophanta üretim laboratuvarlarının, böceğin yetiştirilmesi açısından bakteri hastalıkları riski altında olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Calosoma sycophanta L. (Coleoptera, Carabidae) is reared in insect rearing laboratories and released to forest infested by Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.). However, this predator is infected by microorganisms. This is the main factor effecting mast production of C. sycophanta. In this study, the bacterial pathogens of Calosoma sycophanta in the rearing laboratories in the years 2015-2017 were studied. During three years 302 bacterial isolates were isolated and identified using VITEK bacterial identification systems. All pathogens were recorded from the predatory beetle in the rearing laboratories for the first time. The majority of identified species were entomopathogenic species. Six most isolated bacteria were further identified using 16SrDNA analysis and tested for insecticidal potential on the larvae and adults of C. sycophanta. All of them were found to be pathogenic on the adults or larvae. Streptomyces albogriseolus, Proteus penneri have 33.33%and 29.52%mortality on the C. sycophanta adults, respectively. S. albogriseolus, P. penneri, P. vulgaris, P. putida, P. rettgeri and P. vermicola have 29.41%, 26.66%, 40%, 24%, 20%and 20%mortality on the C. sycophanta larvae, respectively. Results show that the rearing laboratories are under the risk of bacterial diseases in the term of mass production of C. sycophanta