Öğütülmüş riyolit ve trakit minerallerinin puzolanik özelliklerinin araştırılması, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu ile karşılaştırılması
Investigation of the puzzolanic characteristics of grained riolite and trachyte minerals, compared with fly ash and blast furnace slag
  1. Tez No: 467973
  2. Yazar: VAHİDDİN ALPEREN BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Puzolanlar betonun hidratasyon ısısını düşüren, beton üretiminde ekonomi sağlayan ve bu sektörde yaygın olarak kullanılan maddelerdir. Puzolanların betona sağlamış olduğu faydalardan dolayı puzolanik özellik gösteren her tür maddeye beton sektörü yakın ilgi göstermektedir. Uçucu kül ve yüksek fırın cürufu beton üretiminde yaygın olarak kullanılan puzolanlardır. Riyolit ve trakit tras grubu minerallerdir. Çalışmada farklı sürelerle öğütülmüş uçucu kül, yüksek fırın cürufu, riyolit ve trakit puzolanlarının puzolanik özellikleri karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Bu kapsamda bu puzolanların, puzolanik aktivitelerinin ve basınç dayanımının öğütme süresine bağlı olarak nasıl değiştiği araştırılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda öğütülmüş trakit ve riyolit mineralinin puzolanik özelliğe etkisi yaygın olarak çalışılmış olan uçucu kül ve yüksek fırın cürufu ile kıyaslanmıştır. Çalışmada ayrıca riyolit ve trakit mineralleri jeolojik olarak da incelenmiştir. Jeolojik özellikleri tespit edilen farklı sürelerde öğütülmüş trakit, riyolit, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu CEM-I 42.5R tip çimento yerine ikame edilerek harç üretiminde kullanılmışlardır. Söz konusu katkılarla üretilen harçların TS EN 196-5, TS 25 ve TS EN 450-1'e göre puzolanik özellikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak hem riyolit hem trakit ilgili standartların puzolanik özellikleri açısından ön gördüğü sınır değerleri sağladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Puzzolans are materials used to reduce the hydration heat of concrete, provide economy in cocnrete production and are widely used in concrete industry. Because of the benefits that pozzolans provide for concrete, the concrete industry shows close interest to all kinds of pozzolanic materials. Fly ash and blast furnace slag are pozzolans commonly used in concrete production. Rhyolite and trachyte are minerals under the name tras group. In experimental study, the various grindinğ time of fly ash, blast furnace slag,rhyolite and trachite how affected the puzzolanic activity of mortar samples was determined. As a result of this evaluation, the effect of the grinded rhyolite and trachyte minerals on the pozzolanic properties have been compared to the widely studied fly ash and blast furnace slag. In the study firstly, geological studies of rhyolite and trachyte have been performed. The grounded trachyte, rhyolite, fly ash and blast furnace slag which their geological characteristic were determined was replaced with CEM I 42.5 R type cement. The puzzolanic activities of the mortar produced using these additives were determined according to TS EN 196-5, TS 25 AND TS EN 450-1. As a result, both rhyolite and trachyte have been found to meet the limit values for pozzolanic activity prescribed by the relevant standards.