Kilitli yığma birim elemanlarla üretilen yığma duvarların tekrarlı yatay yük etkisi altındaki davranışları
Behavior of masonry walls built with interlocking masonry units under cyclic lateral loading
- Tez No: 467972
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türkiye'deki yapılar taşıyıcı sistemlerine göre incelendiğinde özellikle kırsal bölgelerde yığma yapıların oldukça fazla olduğu görülmektedir. Duvarların taşıyıcı olduğu bu yapı sistemleri depremlerden oldukça fazla etkilenerek yıkılmakta veya hasara uğramaktadır. Bu nedenle yığma yapıların dış yük etkisi altındaki davranışlarının belirlenip yenilikçi yığma yapım tekniklerinin geliştirilmesi ve kırsal dönüşüm zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, kilitli yığma birim elemanlar kullanarak, yığma duvarların yatay yük taşıma kapasitelerinin artırılmasıdır. Bu amaçla birinci bölümde çalışmaya ilişkin genel bilgiler, ikinci bölümde ise kullanılan malzemelerin özelikleri, kilitli yığma birim eleman tasarım ve üretimi, deney elemanları, deney düzenekleri ve deneylerin yapılışları ile gerçekleştirilen analitik çalışmalar verilmiştir. Deneylerden ve analitik çalışmalardan elde edilen bulgular ve bu bulguların irdelenmesi üçüncü bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise çalışmanın bütününden çıkartılabilecek sonuçlar özetlenmiş ve bazı öneriler yapılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen sonuçlar, tez kapsamında tasarlanıp köpük betonla üretilen kilitli yığma birimlerin, yığma duvarların yatay yük taşıma kapasitesini, enerji tüketme kapasitesini ve rijitliğini artırdığını göstermektedir. Bu durum, kırsal bölgelerde inşa edilecek yığma yapılarda bu elemanların kullanılması halinde, depremden dolayı oluşması muhtemel can ve mal kayıplarının azalacağını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
When buildings are investigated according to their load-bearing systems in Turkey, It is seen that there are many masonry building especially in rural areas. These building system, walls of which are load-bearing wall are considerably affected by earthquakes and they are damaged or collapsed. Consequently, determining behavior of masonry building under external loads, development of new masonry construction techniques and rural renewal become necessary. The main purpose of this study is to increase lateral load-bearing capacities of masonry walls by using interlocking masonry units. For this purpose, in the first chapter, general information related to this study has been given. In the second chapter, properties of materials used in experiments, production and design of interlocking masonry units, test specimens, experimental setups, experiments and analytical studies has been given. Findings obtained from experiments and analytical studies and discussion of these findings are in the third chapter. In the fourth chapter, the main conclusions that can be deduced from the whole of the study have been summarized and some recommendations have been made. The results obtained from the study have shown that the interlocking masonry units designed and produced with foamed concrete within the scope of the thesis increased lateral load-bearing capacity, energy dissipation capacity and stiffness of the masonry walls. This indicates that if these elements are used in the masonry structures to be built in rural areas, the possible loss of life and property due to the earthquake will decrease.