Öğütülmüş linyit ile çalışan bir termik santral kazanı tasarımı ile ilgili bilgisayar programı geliştirilmesi
Development of a computer program according to designing a power plant boiler operating with pulverized lignite
- Tez No: 134065
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖĞÜTÜLMÜŞ LİNYİT İLE ÇALIŞAN BİR TERMİK SANTRAL KAZANI TASARIMI İLE İLGİLİ BİLGİSAYAR PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Cenk Cumhur KIYKIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak-2003 ÖZET Elektrik enerjisine olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Elektrik üretiminde en yaygın kullanılan yöntemlerden birisi de termik santrallerdir. Bu çalışmada ilk olarak elektrik enerjisinin önemi ve ülkemizde elektrik enerjisi ihtiyacı ortaya konulmuştur. Elektrik enerjisi üretimindeki termik santralların payı belirtildikten sonra modern bir termik santral kazanının özellikleri anlatılmıştır. Bundan sonra öğütülmüş linyit ile çalışan modern bir termik santralın tasarımı için bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program geliştirilirken termik santral termodinamiği genel hatlarıyla analiz edilmiş ve pulverize kazan tasarımına yaklaşım hakkında bilgiler verilmiştir. Tasarıma kömür yanma hesapları ile başlanarak, istenilen kurulu güce göre tasarım parametreleri belirlenmiş ve kazan içerisinde enerji dengesi oluşturulması esas alınmıştır. Bu esaslar dahilinde gerekli hesaplamaları gerçekleştirecek bilgisayar programı geliştirilmiştir. Son olarak ise bilgisayar programının çalışması örnek bir termik santralın gerçek işletme değerleri ile karşılaştırılmış ve parametrik çalışma sonuçları ortaya konulmuştur. Bilim Kodu : 625.05.04 Anahtar Kelimeler : Buhar Kazanları, Tasarım, Bilgisayar Programı Sayfa Adedi : 186 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
11 DEVELOPMENT OF A COMPUTER PROGRAM ACCORDING TO DESIGNING A POWER PLANT BOILER OPERATING WITH PULVERIZED LIGNITE (M.Sc. Thesis) Cenk Cumhur KIYKIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January-2003 ABSTRACT The electricity need increases day by day in our century. Depending on this rising need, thermal power plants are one of the common processes which are being used to produce electricity. In this study, firstly importance of electric energy and our country's electric energy requirement was exposed. After electric energy production rate of power plants were stated, the properties of a modern power plant boiler were described. Then, a computer program, which is used for designing a modern thermal power plant operating with pulverized lignite, was prepared according to particular design approximation. While preparing this program, power plant thermodynamics was analyzed in generally and the design approximation used was explained. This design approximation was starting with combustion calculations, thermal performance calculations and the design criteria of pulverized lignite boiler and based on constitution of internal energy equilibrium in boiler. At the end, depending on this principles, the computer program, which would do all this calculations, was developed and results of this computer program were compared with the real boiler operation data. Science Code Keywords Page Number Adviser 625.05.04 Steam Boilers, Design, Computer Program 186 Prof. Dr. Ali DURMAZ