Thymus leucotrıchus Hal. (Lamiaceae)'ın mikroçoğaltımı, rozmarinik asit ve uçucu yağ içeriğinin araştırılması
An investigation on micropropagation, rosmarinic acid and essential oil content of Thymus leucotricus Hal. (Lamiaceae)
  1. Tez No: 467978
  2. Yazar: TUBA BEKİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY SÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, in vitro yetiştirilen Thymus leucotrichus Hal. ın farklı derişimlerde bitki büyüme düzenleyicileri, fenilalanin, tirozin ve N-asetilsistein ve sukroz uygulamaları ile büyüme/gelişme, rosmarinik asit ve uçucu yağ içeriğine etkisini incelemektir. Bu amaca uygun olarak, başlangıçta tohumlar, 4 farklı besi ortamına ekilmiş ve en etkin besi ortamının MS ortamı (%56,66) olduğu saptanmıştır. Yapılan BBD çalışmalarında, en etkin sitokininler 1 mg/L kinetin ve 2 mg/L 2iP olarak belirlenirken, 0,5 mg/L IBA en etkili oksin olarak saptanmıştır. BBD gruplarında yetiştirilen fidelerdeki en yüksek rozmarinik asit içeriği 16,18 mg/g kuru ağırlık değeri ile 0,1mg/L NAA içeren uygulama grubunda gözlenmiştir. BBD uygulamalarının sonucunda en yüksek timol içeriği 0,1 mg/L IAA denemesinde % 69,26 ile, en yüksek karvakrol içeriği ise 0,1 mg/L TDZ grubunda % 12,53 değerle gözlenmiştir. Doğal fidelerin aksine, BBD uygulaması ile timokinon varlığı saptanmamıştır. Bu değerli kimyasal madde, 2 mg /L NAA uygulamasında % 26,9'a kadar yükselmiştir. Çalışmanın ikinci basamağında ise, belirlenen kontrol ortamına ayrı ayrı 10, 50, 100 mg/L derişimlerinde fenil alanin, tirozin ve N-asetilsistein ilave edilmiş ve büyüme/gelişme, rozmarinik asit ve uçucu yağ içeriğine etkileri gözlenmiştir. En yüksek sürgün uzunluğu 40,13 mm değeri ile 10 mg/L fenilalanin uygulamasında gözlenirken, 10 mg/L NAC denemesinin yaş (212 mg) ve kuru (25,3 mg) ağırlık parametrelerinde en etkilisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bu deneyler arasından, rozmarinik asit üretiminde en etkili uygulama 10 mg/L NAC (16,28 mg/g kuru ağırlık) olmuştur. Sukroz denemesinde ise büyümeyi en çok teşvik eden derişim %3 olurken, rozmarinik asit üretimini en çok arttıran uygulama 19,10 mg/g kuru ağırlık değeri ile %4 derişim grubu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of different concentrations of plant growth regulators, phenylalanine, tyrosine and N-acetylcystein, sucrose on growth, rosmarinic acid and essential oil contents in vitro grown Thymus leucotrichus Hal. Seeds were planted in 4 different media and that the MS medium (56.66 ± 6.67%) was the most effective. In the BBD studies performed, IBA (0,5mg /L) was identified as the most effective auxine when the most effective cytokinins were identified as 1 mg/L KIN and 2 mg/L 2iP. The highest content of rosmarinic acid in the seedlings grown in the BBD treatment was observed at 0.1 mg/L NAA group with value of 16.18 ± 1.2 mg/g a dry weight. As a result of BBD applications, the highest thymol content was observed at 0.1 mg / L IAA applications with 69.26%, the highest carvacrol content was found in the 0.1 mg/L TDZ group with 12.53% value. In the second step of the study, phenyl alanine, tyrosine and N-acetylcysteine were added at concentrations of 10, 50 and 100 mg/L separately to the control medium and effects on growth/development, rosmarinic acid and essential oil amounts were observed. It was determined that 10 mg/L NAC application was the most effective at fresh (212 mg) and dry (25.3 mg) weight parameters, while the highest shoot length was observed at 10 mg/L phenylalanine application (40.13 mm). Furthermore, among these experiments, the most effective application for rosmarinic acid production was 10 mg/L NAC (16.28 mg/g dry weight). In the sucrose experiment % 3 sucrose was the most effective application to grow, while the most rosmarinic acid content was observed in 4% sucrose assay.