Yeni 16-kollu, yıldız, yumak-HBPAE-b-PCL kopolimerleri, 16-kollu, yıldız, yumak-HBPAE-b-PCL-ticari portland çimento ve 16-kollu, yıldız, yumak-HBPAE-b-PCL-DI, poli üretan-ticari portland çimento (PU-OPC) polimerik çimento kompozit örneklerinin hazırlanması, uygulanması ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Preparation, implementation and investigation of mechanic properties of the new 16-arms, star, coil-HBPAE-b-PCL copolymers, 16-arms, star, coil-HBPAE-b-PCL-ordinary portland cement and 16-arms, star, coil-HBPAE-b-PCL-DI, poly urethane-ordinary portland cement composite samples
  1. Tez No: 467982
  2. Yazar: ERTUĞRUL TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL SAVAŞKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, üç kısım içermektedir. Bu tezin, ilk bölümünde, AB2 monomeri, dietanolamin ve maleik anhidritin, 25C' deki amitleşme reaksiyonuyla hazırlandı. Yüksek dallanmış poliamid-ester(HBPAE), AB2 monomeri ve pentaeritritol kullanılarak pseudo-tek basamakta gerçekleşen çözelti kondenzasyon polimerizasyonuyla p-toluen sülfonik asit katalizörlüğünde sentezlendi. HBPAE ve -CL (-Kaprolakton) monomerlerinden, kalay oktoat katalizörlüğünde 80C, 90C ve 120C' de, ROP (Halka Açılma Polimerizasyonu) ile HBPAE merkezli, Yeni 16 Kollu, Yıldız, Yumak-HBPAE–b-PCL kopolimerleri sentezlendi. Tezin ikinci bölümünde, Yeni 16 K, Y, Y-HBPAE-b-PCL-DI-PU polimerik alçı, 16 K, Y, Y-HBPAE–b-PCL kopolimer ve 1,6 hekzametilen diamin diizosyanat bileşiği kullanılarak, 80C 'de kondenzasyon polimerizasyonuyla hazırlandı. Tezin üçüncü bölümünde, Ticari portland çimento (OPC)'nun özelliklerini geliştirmek amacıyla Yeni 16 K, Y, Y-HBPAE–b-PCL katkısı içeren, Yeni 16 K, Y, Y-HBPAE–b-PCL-OPC ve 16 K, Y, Y-HBPAE–b-PCL-DI-PU polimerik alçı-OPC kompozitleri hazırlandı. Kompozitlerin basınç ve darbe dayanımı, eğilme mukavemet testleri incelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis composes of three sections. AB2 monomer was prepared by amidation reaction of diethanolamine and maleic anhydride at 25C, in the first section of the thesis. Hyperbranched polyamide-ester(HBPAE) was synthesized by a solution condensation polymerization through pseudo-one-step process using AB2 monomer and pentaerythritol in the presence of p-toluene sulfonic acid as a catalyst. The new 16 Arms, Star, Coil-HBPAE-b-PCL copolymers with HBPAE core were synthesized from HBPAE and epsilon caprolactone(-CL) monomer by using Ring Opening Polymerisation(ROP) in Tin octoat catalyst at 80C, 90C ve 120C. The new 16 A, S, C-HBPAE-b-PCL-DI-PU polimeric plaster was prepared by using the new 16 A, S, C-HBPAE-b-PCL copoymer and 1,6-hexamethylene-diamindiisocyanate compounds at 80C with the condensation polymerization in the second section of the thesis. The new 16 A, S, C-HBPAE-b-PCL-OPC composites containing 16 A, S, C-HBPAE-b-PCL additive were prepared for the purpose of improve of Ordinary Portland Cement(OPC) properties in the third section of the thesis. The compressive strength and the bending resistance tests of the composites were investigated.