MRG ile multiple skleroz (MS) tanısında kullanılan uygun puls serisi ve parametrelerin seçiminin araştırılması
Investigation of the selection of appropriate parameters on inversion recovery (IR) imaging techniques used for diagnosis of multiple sclerosis (MS) with mri
  1. Tez No: 467983
  2. Yazar: AYDA NASIB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde kullanılan en yaygın görüntüleme tekniklerinden biri olan Manyetik Rezonans Görüntülemede uygun parametrelerin seçilmesi görüntü kontrastı ve normal dokuda olan değişimlerin farkedilmesi bakımından son derece önem arzetmektedir. T1 ve T2 durulma zamanları MR görüntülemede her bir doku için dokuya özgü olan karakteristik zamanlardır ve MRG ʼ de kontrast oluşturmak için kullanılırlar. Görüntü oluşması için uygulanan RF pulsları ve manyetik alan gradyentlerinden oluşan seriye puls serisi denir. Diğer görüntüleme sistemlerinin aksine uygulanan puls serisine göre her bir doku MR görüntüsünde koyu veya parlak olabilir. Puls serilerindeki değişken zaman parametreleri TR, TE ve TI görüntü ve kontrast oluşumunda önemlidir. Bu çalışmada ise ters çevirme geri kazanma puls serisi (FLAIR) kullanılmaktadır. Ters çevirme geri kazanma puls serisinde başlangıçta 180 ̊ RF pulsu uygulanır, TI zamanı beklendikten sonra bir 90̊ RF pulsunun uygulanmasıyla ters çevirilen net mıknatıslanma tekrar denge durumuna gelir. Daha sonra bu işlem TI zamanı değiştirilerek bir tekrarlama zamanı (TR) ile tekrarlanır. FLAIR puls serisi, uzun TI zamanına sahip bir ters çevirme geri kazanma puls serisidir ve sıvı CSF sinyalini bastırarak T1 ağırlıklı görüntüler oluşturur. Sıvı baskılama ters çevirme geri kazanma puls serisi genel olarak nörolojik görüntülemelerde beyin ventriküllerine yakın hasarları incelemek için kullanılır. Bu çalışmada beyinde bulunan diğer sıvılar ile MS lezyonlarını ayrıt etmek için sıvı baskılama işleminin uygulanması amaçlanmıştır. MS hastalığının teşhisi için uygun puls serisinin seçilmesiyle bu hastalığın erken fark edilmesi için çok önemlidir. Bu çalışmada şüpheli olan MS olgularında üç farklı TI zamanı seçilmiş ve T1 ağırlıklı MR görüntüleri alınmıştır. T2 ağırlıklı görüntülerde CSF parlak olduğu için MS lezyonları CSFʼ den kolay ayrıt edilmiyor. Bu nedenle sıvı baskılama tekniği FLAIR ile CSFʼ den gelen sinyal bastırılır ve CSF koyu gözüktüğü için MS lezyonları daha iyi seçilebilirler. Normal protokolde kullanılan TI zamanı orta değer olarak kabul edilmiştir. MS şüpheli hastalarda normal protokolden daha kısa ve daha uzun TI zamanları kullanarak MR görüntüleri alındığında özellikle normal protokole ek olarak uzun TI değeri ile alınan T1 ağırlıklı MR görüntüsünün MS oluşumunu teşhis etmek bakımında yararlı olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowdays one of the most common used imaging techniques is Magnetic Resonance Imaging which is very important in point of selecting the appropriate parameters, image contrast and recognizing changes in normal tissue. T1 and T2 relaxation times are characteristic times that are tissue specific for each tissue in MR imaging and are used to generate contrast in MRI. The Series including RF pulses and magnetic field gradients which are used for imaging are called Pulse Series. Unlike other imaging systems, each tissue may be dark or bright in the MR image, depending on the applied pulse series. The variable time parameters TR, TE, and TI in the pulse sequence are important in image and contrast formation. In this study, an inverted recovery pulse series (FLAIR) is used. An initial 180 ̊ RF pulse is applied during the inversion recovery pulse series, after the TI time is waited, the inverted net magnetization comes back to equilibrium state by the application of a 90̊ RF pulse. Then, this process is repeated with a repetition time (TR) by changing the TI time. The FLAIR pulse series is an inverse recovery pulse series with a long TI time and suppresses the liquid CSF signal to generate T1 weighted images. The liquid suppression inversion recovery pulse series is typically used to investigate near-brain damage in neurological imaging. In this study, it was aimed to apply liquid suppression to distinguish MS lesions from other fluids present in the brain. Choosing the appropriate pulse series for the diagnosis of MS disease is crucial for early recognition of this disease. In this study, three different TI times were selected and T1 weighted MR images were taken in MS cases that were suspicious. Because CSF is bright on T2-weighted images, MS lesions are not easily distinguished from CSF. For this reason, the fluid suppression technique, FLAIR, suppresses the signal called CSF and MS lesions can be better selected because the CSF appears dark. The TI time used in the normal protocol is considered as the mean value. In MS suspected cases, MR images taken using shorter and longer TI times than the normal protocol, T1-weighted MR images taken with long TI values, in addition to the normal protocol in particular, were found to be useful in diagnosing MS formation.