Mrg ile beyin tümörleri tanısında kullanılan spin yankı görüntüleme teknikleri için uygun parametrelerin seçiminin araştırılması
Investigation of the selection of appropriate parameters on spin echo imaging techniques used for diagnosis of brai̇n tumors with MRİ
  1. Tez No: 467984
  2. Yazar: YALDA ZEKRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde kullanılan en yaygın görüntüleme tekniklerinden biri olan Manyetik Rezonans Görüntülemede uygun parametrelerin seçilmesi görüntü kontrastı ve normal dokuda olan değişimlerin fark edilmesi bakımından son derece önem arzetmekdedir. Beyindeki patolojik süreçlerin çoğunda ve özellikle tümörler söz konusu olduğunda bu bölgede sıvı içeriğinin giderek arttığı bilinmektedir. Sıvılar T2 ağırlıklı görüntülerde yüksek sinyal şiddetine sahip oldukları için T2 ağırlıklı MR görüntülerinde diğer MR görüntülerine göre daha parlaktır ve kolaylıkla tanımlanabilir. T2 ağırlıklı görüntüler için spin yankı ve hızlı spin yankı serileri kullanılmaktadır. Spin yankı puls serisi ile 90 derecelik RF pulsunu takip eden 180 derecelik RF pulsu ile bir yankı sinyali oluşturulur. 90 derece RF puls ile oluşan yankı arasındaki süreye yankı zamanı (TE) denir. 90 derecelik RF pulsu ile bir sonraki 90 derecelik RF pulsu arasındaki zamana, tekrarlama zamanı (TR) denilir. Hızlı spin yankı serisi, tek bir yankı sinyali ile sınırlı değildir. Başlangıçtaki 90 RF pulstan sonra belli sayıda 180 RF pulslar uygulanır. Spin yankı ve hızlı spin yankı serisinde T2 ağırlıklı görüntüleri elde etmek için uzun TE ve uzun TR zamanları seçilir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada 20 tümör şüpheli hastanın farklı üç spin yankı zamanı ile T2 ağırlıklı aksiyal MR görüntüleri alınmıştır. Aynı zamanda spin yankı ve hızlı spin yankı serisinde lezyonların diğer dokulara göre daha belirgin hale gelmesi için T2 ağırlıklı etkisi incelenmiştir. Siemens ve GE ile alınan görüntülerde TE zamanı 50-140 ms arasında değiştirilmiştir. Üç farklı TE zamanı kullanılarak T2 ağırlıklı MR görüntüleri alınmıştır. MR görüntülerinde normal protokolde kullanılan TE orta değerde iken bundan daha kısa ve uzun TE zamanları kullanılmıştır. Sonuç olarak farklı olgular dikkate alındığında, hazır protokole göre daha büyük TE zamanları ile elde edilen görüntülerin, hazır protokoldeki görüntülere göre daha iyi kontrast oluşturduğu gözlenmiştir. Özellikle tümör şüpheli hastalarda hazır protokole ek olarak uzun TE değeri ile alınan T2 ağırlıklı MR görüntüsünün tümör oluşumunu teşhis etmek bakımından yararlı olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowdays one of the most common used imaging technics is magnetic resonance imaging wich is very important for choosing the right parameter and understanding changes in normal tissues. In the most of pathologic processes in the brain, especially in the case of tumors fluid content in this region is increasing. The fluid in T2 weighted imaging has high signal intensity, for this reason T2 weighted MR imagings are more bright and definable easily according to other MR imagings. For T2 weighted images, spin echo and fast spin echo sequences are used. An echo signal is generated with a 180-degree RF pulse followed by a 90-degree RF pulse with the spin echo pulse series. The time between the generated echo and 90 degree RF pulse is called the echo time (TE). The time between the 90 degree RF pulse and the next 90 degree RF pulse is called the repetition time (TR). The fast spin echo series is not limited to a single echo signal. After the initial 90 degree RF pulse, a certain number of 180 degrees RF pulses are applied. In spin echo and fast spin echo series to get T2 weighted imaging, long TE and long TR times are selected. In this work that we have done, 20 tumor suspicious patient's MR images taken in three diffrenet spin echo times with T2 waighted axial. At the same time, T2 weighted effect was investigated in order to make the lesions more prominent in the spin echo and fast spin echo series than other tissues. In images which taken with Siemens and GE, the TE time was changed between 50-140 ms. T2 weighted MR images were taken in three different TE times. In the MR images, while the TE was used in the normal protocol, the shorter and longer TE times were taken. As a result, when different cases are taken into consideration, it is observed that the images obtained with larger TE times have better contrast than the images in the ready protocol. Especially in tumor patients suspected when long TE value in T2 weighted MR imaging is added to ready protocol, it is useful for diagnosing the tumor.