Yüz nakil, kol nakil ve kol replant hastalarında beyin plastisitesinin eeg tabanlı analizi
EEG based analysis of brain plasticity in face transplantation, hand transplantation and arm replant patients
  1. Tez No: 468009
  2. Yazar: İNCİ BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER HALİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada yüz nakil hastası, kol nakil hastası ve kol replant hastalarında beyin plastisitesinin EEG tabanlı analizinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yüz nakli grubu için beyin plastisitesi ile motor hareket ve duyusal uyarım tepkilerinin ilk defa EEG odaklı tanımının gerçekleştirilmesine çalışılmıştır. EEG sinyalleri, 64 farklı kanaldan 200 Hz örnekleme frekansı ile 10 sağlıklı gönüllü ve nakil hastalarından(3 yüz nakli, 1 kol nakli ve 1 kol replant hastalarından) elde edilmiştir. Kayıtlar el ve yüzün fırça ile uyarılması ve motor hareket sırasında alınmıştır. Veriler dalgacık paket dönüşümü yöntemi kullanılarak delta, teta, alfa, beta ve gama alt frekans bantlarına ayrıştırılarak analiz edilmiştir. Ayrıştırılan sinyalin düğüm enerjileri hesaplanarak kişiye, harekete ve dokunsal uyarımlara özgü EEG tabanlı beyin haritalaması gerçekleştirilmiştir. Yüz nakli, kol nakli ve kol replant hastalarında somatosensoriyel uyarımların kortikal aktiviteleri ile motor kortikal aktiviteler ve kortikal yeniden düzenlenmeler, yüksek yoğunluklu EEG kullanılarak tespit edilmiştir. Gönüllü grup ve nakil grubu arasındaki anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to perform EEG based analysis of brain plasticity in face transplant patient, arm transplant patient and arm replant patients. It is also intended to provide the first description of motor movement and sensory stimulation responses with uncalculated brain plasticity for the face transplant group. EEG signals were obtained from 10 healthy volunteers and transplant patients (3 face transplants, 1 arm transplant and 1 arm replant patients) with 200 Hz sampling frequency from 64 different channels. EEG signals were recorded during tactile stimulation of the hand and face area with the brush and during motor movements. EEG data were analyzed with decomposing into delta, teta, alpha, beta and gamma sub-frequency bands using wavelet packet transform method. EEG-based brain mapping specific to person, motion, and tactile stimuli was performed by calculating the node energies of the decomposed signal. Cortical and motor cortical activities and cortical rearrangements of somatosensory stimulation in face transplant, arm transplant and arm replant patients were determined using high-density EEG. Significant differences were found between the voluntary group and the transplantation group.