Japon balığının (Carassius auratus L. 1758) büyümesi ve gonad gelişimi üzerine çakşır otunun (Ferula elaeochytris K. 1947) etkisinin araştırılması
Evaluation of ferula elaeochytris root powder as a growth and gonadal development of gold fish, (Carassius auratus L. 1758)
  1. Tez No: 468010
  2. Yazar: YUSUF AKTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYTULLAH AHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, japon balığı (Carassius auratus L. 1758)'nın büyüme, yem değerlendirme ve gonadların gelişimi üzerine çakşır otu (Ferula elaeochytris K. 1947) kökü tozunun etkileri araştırılmıştır. Ham protein (%36), ham yağ (%8) ve enerji (3650 kcal/kg sindirilebilir enerji) değerleri eşit olacak şekilde 4 farklı deneme yemi hazırlanmıştır. Hazırlanan yemlere çakşır otu (Ferula elaeochytris) kökü tozu 0 (Kontrol), 1, 5 ve 10 g kg-1 oranında ilave edilmiştir. Deneme, her grupta 30 balık olacak şekilde 2 tekerrürlü tesadüf parselleri deneme desenine göre planlanarak 105 lt'lik akvaryumlarda 84 gün süre ile yürütülmüştür. Başlangıç ağırlıkları 7,555± 0,024 g ve boyları 7,518±0,130 cm olan japon balıkları, günde 2 kez doyuncaya kadar beslenmiştir. Deneme sonunda, büyüme parametreleri, yem değerlendirme parametreleri, hepatosomatik indeks, visserosomatik indeks, gonadosomatik indeks, yaşama oranı ve histolojik bulgular değerlendirilmiştir. Deneme yeminin canlı ağırlık artışı, boyca büyüme, kondüsyon faktörü, ortalama canlı ağırlık artışı, yüzde canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı, protein etkinlik oranı, hepatosomatik indeks, visserosomatik indeks ve gonadosomatik indeks bakımından gruplar arasında istatistiki olarak önemli bir farklılık bulunmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Ferula elaeochytris (Korovin 1947) root powder on growth, feed evaluation and development of gonads in diets for goldfish (Carassius auratus L. 1758) was investigated. Four different experimental diets were prepared, with crude protein (36%), crude fat (8%) and energy (3650 kcal/kg digestible energy) being equal. Ferula elaeochytris root power was supplemented by 0 (Control group), 1, 5 and 10 g kg-1.. The experiment was carried out for a period of 84 days in 105 lt aquarium, planned according to the design of two replicate coincidence parcels as 30 fish in each group. Goldfish were fed the diets twice daily until they were full, which are initial weight of 7.555±0.024 g and length 7.518±0.130 cm. At the end of the research, growth parameters, feed evaluation parameters, hepatosomatic index, viscerosomatic index, gonadosomatic index, survival rate and histological findings were evaluated. There was no statistically difference between groups in terms of live weight gain, length growth, condition factor, mean live weight gain, percent live weight gain, specific growth rate, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, hepatosomatic index, viscerosomatic index and gonadosomatic index (P>0.05).