Yüksek katı madde yüklemesinin aerobik çamur stabilizasyonu proses verimine etkisi
Effect of high solid loading on the process efficiency of aerobic stabilizastion
- Tez No: 468015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI SEYHAN ÇIĞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Arıtma çamurları içerdiği organik madde yükü sebebiyle mikroorganizmaların çoğalarak hastalıkların yayılmasına, stabilize hale getirilip susuzlaştırılmadığında yüzey ve yeraltısularına sızarak kirliliğe sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra istenmeyen kokuların oluşmasına, çürüme, bozulma gibi zararlara da yol açabilmektedir. Bu gerekçeler göz önüne alındığında arıtma çamurlarının stabilize hale getirilmesi bir zorunluluk arz etmektedir.Arıtma çamurlarının stabilizasyonu için birçok yöntem mevcuttur.Biyolojik stabilizasyon yöntemlerinden biri aerobik stabilizasyondur. Yürütülen çalışma kapsamında, ototermal termofilik koşulların sağlanması ve yüksek stabilizasyon verimine ulaşılabilmesi için uygun ön çökeltim ve son çökeltim çamur karışım oranı ile en uygun başlangıç katı madde miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklı çamur karışım oranları ve farklı katı madde yüklemeleri ile yürütülen aerobik stabilizasyon deneyleri sonucunda, yüksek katı madde yüklemesi ve yüksek oksijen sağlanmasının ototermal koşulları sağlamak için yeterli olmadığı belirlenmiştir. Ancak, yüksek katı madde yüklemesinin stabilizasyon verimini arttırdığı gözlenmiştir. UKM giderimi ve çürütülmüş çamurun susuzlaşma özelliklerinin belirlenmesi ile en uygun çamur karışım oranı %25 ön çökeltim ve %75 son çökeltim çamuru olarak belirlenmiştir. Bu çamur karışım oranında çamur bekletme süresi uygulanarak aerobik stabilizasyon sisteminin yarı kesikli olarak işletilmesinin stabilizasyon verimine etkisi araştırılmıştır. UKM giderim verimi ve susuzlaşma özelliklerinin birlikte incelenmesi sonucunda %25 oranında ön çökeltim çamuru içeren çamur ile 20 günlük çamur bekletme süresinin uygulanmasının en uygun stabilizasyon koşulları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sewage sludge may cause the spread of illnesses via multiplying of microorganism due to containing of organic materials, and when they are not dewatered after stabilization, they may cause surface and groundwater. After that, it may also cause some harmful effects like undesired smell, decomposition and deformation. When we consider these reasons, it submits that stabilization of treatment sludge has an obligation. There are many ways to stable treatment sludge. One of the biological stabilization method is aerobic stabilization. The scope of this thesis is to determine appropriate mixing ratio of primary and final sedimentation sludges, the most appropriate initial solid content for providing autothermal thermophilic conditions, and achieving high stabilization efficiency. A result of the experiments performed with different sludge mixing ratio and initial sludge contents, it was identified that providing the high solid content and high oxygen was insufficient for providing autothermal conditions. However, it is observed that high solids loading increased the stabilization efficiency. The most appropriate sludge mixing ratiowasdetermined as 25%of primary sedimentation sludge and 75% final sedimentation sludge as a result of determination of dewaterability of digested sludge and VS removal. In this mixing ratio the effect of semi-batch operation of aerobic stabilization on stabilization efficiency was determined by wasting and feeding of sludge. As result of VS removal efficiency and dewaterability of sludge, the best aerobic stabilization conditions were determined as 20 days of sludge retention time for sewage sludge including %25 percent of primary sedimentation sludge.