Novalgin (Metamizol sodyum)'in insan glioblastoma hücre hattı u-87 mg üzerine potansiyel anjiyogenik etkisinin in vitro araştırılması
The in vitro investigation of the potential angiogenic effects of novalgin (metamizole sodium) on human glioblastoma cell line u-87 mg
  1. Tez No: 468020
  2. Yazar: ORHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ECE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kanser, temel ve klinik bilimlerde kaydedilen ilerlemelere rağmen, en büyük sağlık sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Glioblastoma, yetiĢkinlerde primer beyin tümörünün en yaygın olanıdır. Glioblastomanın, tedavisinde anjiyogenez hedefli ajanların etkili olabileceği düşünülmektedir. Kanser tedavisi sürecince ağrı kesiciler hastaların ağrılarının giderilmesi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Metamizol, piralozon türevli opioid olmayan bir ağrı kesicidir. Metamizol hafif ve orta dereceli ağrılarda tek baĢına kullanıldığı gibi, opioid grubu ağrı kesicilerle de birlikte kullanılmaktadır. Bu çalıĢmada, Novalgin (metamizol sodyum)'in çeşitli konsantrasyonlarda, U-87 MG glioblastoma hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiĢtir. Bununla birlikte, sitotoksik etkinin görülmediği dozlarda, Novalgin'in hücrelerden besi yerine salınan önemli proanjiyogenik faktörlerden VEGF, MMP-9 ve Substance P maddelerinin miktarları üzerine etkileri de belirlenmiştir. Sonuç olarak, Metamizol U-87 MG hücre hattında, doza bağlı olarak hem sitotoksik hem de proliferatif etki göstermiştir. Metamizol 24 ve 48 saat için 25 μg/mL ve 12,5 μg/mL'lik konsantrasyonda U-87 hücrelerinden salınan Substance P miktarında istatiksel olarak anlamlı bir artıĢa neden olmazken; 24 saat için 1 μg/mL'lik dozda 1.03 kat artıĢa neden olmaktadır. Metamizol 25 μg/mL'lik dozda, besiyerine salınan VEGF miktarında 24 saatlik inkübasyon süresi sonunda 1.68 kat artışa, 1 μg/mL'lik dozda ise 4.13 kat artışa neden olmaktadır. U-87 MG hücrelerinden salınan MMP-9 enzim miktarı, 25 μg/mL'lik ve 12,5 μg/mL'lik metamizol uygulamasını takiben 48 saatlik inkübasyon süresi sonunda kontrol grubuna oranla 1.35 ve 1.34 kat artmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the progression in basic and clinical sciences, cancer continues to be one of the major health problems. Glioblastoma is the most common type of primary brain tumors in adults.It has been suggested that the angiogenesis-targeted agents may be effective in the treatment of glioblastoma. During cancer therapy painkillers are frequently used to relieve the pain of patients. Metamizole, a Pyrazolone-derived, is a non-opioid analgesic. Metamizole is used both alone and in combination with other opioid group painkillers in mild and moderate pain. In this study, it has been shown that Novalgin (metamizol sodium), inhibits the growth of U-87 MG glioblastoma cells at various concentrations. Nevertheless, at determined non-proliferative doses, the effects of Novalgine on the levels of three proangiogenic factors (VEGF, MMP-9 and Substance P) released from the cells were also determined. As a result, Metamizole showed cytotoxic and proliferative effects on U-87 MG cells. Metamizole did not cause a statistically significant increase in Substance P activity in the U-87 cell line at concentrations of 25 μg / mL and 12,5 μg / mL for 24 and 48 hours. 1 μg / mL Metamizole caused a 1.03-fold increase in Substance P levels for 24 hour incubation period. 25 μg/mL Metamizole causes a 1.68-fold increase and 1μg / mL caused a 4.13-fold increase in the amount of VEGF release at the end of the 24-hour incubation period respectively. The amount of MMP-9 enzyme released from U-87 MG cells increased by 1.35 and 1.34 times compared to the control group at the end of the 48 hour incubation period with 25 μg / mL and 12,5 μg / mL metamizole treatment.