Ege Bölgesinde tarımsal meteorolojik veri tabanı uygulaması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 46803
  2. Yazar: MUZAFFER ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Tarımsal üretim ve araştırmalara yardımcı olacak olan“EGEMET”paket programı ile muhtemel kullanıcılar, Ege bölgesinde 24 ayrı yere ait, 8 meteorolojik parametrenin sonuçlarına aylar itibariyle ulaşabileceklerdir. Herhangi bir kullanıcı istediği bir yerin verilerine sorgulama menüleri yardımıyla ulaşabilecektir. Burada, kullanıcı menülerden kendisine uygun olan seçenekleri girerek, programın kendisine soracağı cevaplamak suretiyle, sonuçları ekrandan veya yazıcıdan alabilir. Bu paketle ; => Herhangi bir yere ait tarımsal meteorolojik faktörler => Herhangi bir yıla ait tarımsal meteorolojik faktörler => Herhangi bir yer ve yıla ait tarımsal meteorolojik faktörler => Herhangi bir yer, yıl ve parametre üçlü kombinasyonuna ait tarımsal meteorolojik faktörlerin sonuçlan gibi pratikte ilk akla gelen sorgulamalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Related user can reach, monthly in informations about 8 meteorological parameters for 24 diffrent places in Eagen region, by“EGEMET”database package programme in order to help Agriculturel production and research. Every users can reach the necessary information by means of query menus. İn this package everybody can take the informations which will be used by users by looking the screen or printing them on the printer. In this package ; => Any agrometeorological factors which belong to a place => Any agrometeorological factors which belong to a year => any agrometeorological factors which belong to a place and a year. İn practice as every question mind related with“EGEMET”which belongs to any year, place and parameter combinations can be replied. 26