Sezgisel belirtisiz süzgeç yapıları üzerine
On intuitionistic fuzzy filter structures
- Tez No: 468035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde ilk olarak açıklık derecelendirmesi kavramı tanıtılmıştır. Ayrıca sezgisel belirtisiz topoloji ve sezgisel açıklık derecelendirmesi kavramları hakkında bilgiler verilmiştir. Sezgisel belirtisiz kümeler üzerine yazılmış çeşitli makaleler sunulmuştur. Özellikle sezgisel belirtisiz süzgeçler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında sezgisel belirtisiz komşuluk yapısı ve sezgisel belirtisiz süzgeç yapısı tanımlanmıştır. Son olarak bu yeni tanımlarla ilgili bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the concept of gradation of openness is introduced. Also some informations about the notion of intuitionistic fuzzy topology and intuitionistic gradation of openness are given. Several articles written on intuitionistic fuzzy sets are presented. In light of the learnings, intuitionistic fuzzy neighbourhood structure and intuitionistic fuzzy filter structure and defined. Finally, some results about these new definitons are given.