Sezgisel belirtisiz topolojik uzaylarda ayırma aksiyomları üzerine
On separation axioms in intuitionistic fuzzy topological spaces and intuitionistic topological spaces
  1. Tez No: 77901
  2. Yazar: SADIK BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sezgisel belirtisiz topolojik uzaylarda ve sezgisel topolojik uzaylarda ayırma aksiyomlarının değişik türleri incelenerek aralarındaki ilişkiler gösterildi. önbilgi olarak belirtisiz topolojik uzaylarda tanımlanan ayırma özellikleri verildi. Birinci bölümde, sezgisel belirtisiz kümeler, sezgisel belirtisiz noktalar, sezgisel belirtisiz topolojik uzaylar, sezgisel belirtisiz süreklilik, sezgisel kümeler, sezgisel noktalar ve sezgisel topolojik uzaylar tanıtıldı. İkinci bölümde, sezgisel belirtisiz kümelerin çarpımı ve çarpım topoloji, sezgisel belirtisiz topolojik uzaylarda ayırma aksiyomlarının değişik türleri ile aralarındaki ilişkiler, çarpımı koruyan ayırma özellikleri ve karşı örnekler verildi. Son bölümde ise, sezgisel kümelerin çarpımı ve çarpım topoloji, sezgisel topolojik uzaylarda ayırma aksiyomlarının değişik türleri ile aralarındaki ilişkiler, karşı örneklerle beraber verilerek, çarpımı koruyan ayırma özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work various types of separation axiom in intuitionistic fuzzy topological spaces and in intuitionistic topological spaces has been investigated and some relations between these separation axioms have been obtained. To begin with, separation properties in fuzzy topological spaces have been given as background material. In the first chapter, intuitionistic fuzzy sets, intuitionistic fuzzy points, intuitionistic fuzzy topology, intuitionistic fuzzy continuity, intuitionistic sets, intuitionistic points and intuitionistic topology have been introduced. In the second chapter, the product of intuitionistic fuzzy sets and the product topology, together with several types of separation axiom in intuitionistic fuzzy topological spaces and their interrelations are given. It is also which of these separation axioms is preserving by the product and the some counterexamples have been given. In the last chapter, the product of intuitionistic sets and the product topology, several types of separation axioms in intuitionistic topological spaces and interrelations between them as well as a determination of those separation properties which are preserved by the the product have been investigated.